Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o gazach technicznych?

Co warto wiedzieć o gazach technicznych?

Gazy techniczne, do których zalicza się również gazy spożywcze, to paliwa gazowe, które wykorzystywane są głównie przy różnego rodzaju procesach technologicznych produkcyjnych. Wielokrotnie ich zastosowanie ma ujście przy analizach laboratoryjnych, przy technologiach laserowych (np. cięcia metali), przy technologiach nanoszenia warstw ochronnych na metale, czy też przy dokonywaniu różnego rodzaju syntez chemicznych. Dowiedz się, jakie gazy techniczne są najpopularniejsze, i kiedy są wykorzystywane.

Rodzaje gazów technicznych i ich zastosowanie

Do gazów technicznych zalicza się gazy czyste bądź ich mieszaniny, które jak już wspomniano wykorzystuje się głównie w szeroko rozumianym przemyśle, a także przy badaniach naukowych i w medycynie. Dla przykładu w metalurgii wykorzystuje się powietrze sprężone, dwutlenek węgla, czy też argon i azot, pełniące rolę gazów osłonowych przy nowoczesnych technologiach spawalnictwa MIG/MAG i TIG. Jeśli chodzi np. o branżę spożywczą, największe zapotrzebowanie zauważa się na wodór, a także na azot, którego zastosowaniem jest także przemysł chemiczny, oświetleniowy, elektroniczny, obróbki metali, czy budowlany. Warto zatem zauważyć, jak szerokie zastosowanie mają gazy techniczne, do których zalicza się dzisiaj przede wszystkim wspomniane: dwutlenek węgla, argon, azot, wodór, oraz powietrze sprężone, a także hel, amoniak, siarkowodór, acetylen, tlenek węgla, czy też tlen, który dzisiaj ma duże znacznie w branżach związanych z proekologicznymi uprawami, ze szklarstwem, czy też mający znaczenie w sektorze papierniczym.

Czynniki chłodnicze

Do specjalnych gazów technicznych, zalicza się różnego rodzaju czynniki chłodnicze, które są ważnym elementem funkcjonowania urządzeń chłodniczych, pomp ciepła, czy też różnego rodzaju zaawansowanych technologicznie instalacji przemysłowych. Do najbardziej popularnych zalicza się dzisiaj amoniak (R-717), powietrze (R-729), oraz dwutlenek węgla (R-744). Również różnego rodzaju mieszaniny, stają się bardzo pożądane przy różnych procesach produkcyjnych. Przykładami, mogą być czynniki chłodnicze:

  • R-124a – Tetrafluoroetan – wykorzystywany w domowych lodówkach oraz klimatyzacjach samochodowych, a także przy procesach produkcyjnych z wykorzystaniem spienionych tworzyw sztucznych.
  • R-404a – jest mieszaniną HFC powszechnie stosowaną w nisko- i średniotemperaturowych zastosowaniach chłodniczych np. w chłodnictwie handlowym.
  • R-407c – może być stosowany między innymi w domowych oraz biurowych systemach klimatyzacji, jak również w instalacjach klimatyzacyjnych z układem bezpośredniego odparowywania.

To właśnie tego typu czynniki chłodnicze, a także różnego rodzaju gazy techniczne – m.in. hel 4,6 – posiada w swojej ofercie renomowana firma Skład gazów technicznych nr 329 (dostawagazu.com), która dba o szybkie dostawy, a także pełne technologiczne bezpieczeństwo. Przedsiębiorstwo w tym zakresie zajmuje się handlem reduktorów tlenowych, hydrogenowych, argonowych, czy też acetylenowych

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz