Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o drewnianych domach z bali?

Co warto wiedzieć o drewnianych domach z bali?

Domy z bali kojarzą nam się z głównie z przytulnością, górskimi chatkami oraz niepowtarzalnym swojskim klimatem rodem ze bożonarodzeniowych pocztówek. Jednak to rozwiązanie architektoniczne staje się coraz bardziej popularne w Polsce w rozmaitych regionach ze względu na szereg zalet takich jak naturalność, zdrowy mikroklimat czy energooszczędność. Dowiedz się więcej o drewnianych domach z bali.

Domy z bali – dlaczego warto?

Domki z bali, prezentują się wyjątkowo naturalnie, mając niepowtarzalny , przytulny klimat starodawnej polskiej tradycji, która świetnie współgra z naturą, więc sprawdzą się one idealnie jako drewniane dworki lub domki letniskowe w agroturystyce czy wiejskie czy górskie chatki. Domki te poza wysokimi estetycznymi walorami, mają także wiele praktycznych zalet takich jak zdrowy mikroklimat, energooszczędność oraz szybki czas budowy, a także istnieje możliwość wybudowania ich w okresie zimowym. 

Konstrukcja domów z bali

Obecnie profesjonalne firmy budowlane specjalizujące się w budowie drewnianych domów takie jak Wood Construction, mają w swojej ofercie szeroki wybór różnorodnych rodzajów domków z bali. Jednym z takich rodzajów jest oczywiście klasyczne rozwiązanie, inaczej nazywane wieńcówką, w którym grube bale układane są jeden na drugim. Istnieje wiele odmian tego stylu – przez użycie grubych elementów (mających nawet powyżej 20 cm szerokości) po zastosowanie cienkich z izolacją termiczną pomiędzy poszczególnymi elementami.

Kolejnym rodzajem konstrukcji z bali jest układ sumikowo – łątkowy, w którym bale są znaczenie cieńsze i umiejscowione pomiędzy pionowymi słupami rozstawionymi narożnikowo, przy oknach, drzwiach, a także ścianach. Tego typu domki wymagają tak jak w pierwszym przypadku – ocieplenia.

Kolejnym rodzajem domków z bali jest zastosowanie konstrukcji z solidnego szkieletu, czyli inaczej mówiąc, ramy z ociepleniem, która zostaje następnie wykończona dekoracyjnymi balami w zewnętrznej strony o grubości maksymalnie 12 cm.

Ceny domu z bali

Jeśli chodzi o koszty tego typu domów, to są one duże większe niż koszty domów szkieletowych ze względu na duże zapotrzebowanie na lite drewno do jego budowy, bowiem koszt drewnianego domku równa się głównej mierze kosztom drewna. Sama budowa nie prawie nie wymaga prac na mokro, jest szybka (trwa od trzech do czterech miesięcy), a konstrukcja jest na tyle lekka, że koszty transportu są również niewielkie, jednak osoby wykonujące budowę muszą bardzo dobrze znać się na swoim fachu, który wymaga nie lada dokładności, kwalifikacji oraz praktycznej i teoretycznej wiedzy, a to wiąże się także z wysokimi kosztami wynagrodzenia dla ekipy budowlanej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz