Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o cefalometrii? Odpowiadają specjaliści z Pracowni RTG i USG Stanisława Korpackiego

 Co warto wiedzieć o cefalometrii? Odpowiadają specjaliści z Pracowni RTG i USG Stanisława Korpackiego

Cefalometria to badanie obrazowe wykonywane z użyciem promieni rentgenowskich. Znajduje ono zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, na przykład w chirurgii szczękowej i rekonstrukcyjnej, laryngologii, ortodoncji oraz protetyce. Jak wygląda wspomniana  procedura diagnostyczna i czemu służy? Kiedy należy ją wykonać? Na te i inne pytania odpowiadają specjaliści  z Pracowni RTG i USG Stanisława Korpackiego.

Jak przebiega cefalometria i po co się ją wykonuje?

Najpierw pacjent nakłada ołowiany fartuch, który chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez sprzęt pantomograficzny. Następnie staje w specjalnie wyznaczonym miejscu, a jego głowa zostaje unieruchomiona w sieci uchwytów. Sama procedura diagnostyczna trwa zaledwie kilka sekund. Głowica aparatu obraca się i rejestruje obraz czaszki w projekcji bocznej. W ten sposób powstaje zdjęcie rentgenowskie. Widać na nim między innymi podniebienie twarde, zatoki przynosowe oraz tkanki i struktury anatomiczne twarzy. Co ważne, cefalometria jest bezbolesna. Nie wymaga też specjalnego przygotowania. Osoba badana musi jedynie zdjąć wszelkie metalowe elementy z okolic uszu, głowy i szyi. Mowa tu o kolczykach, spinkach, naszyjnikach, a także aparatach słuchowych czy ortodontycznych. 

W jakim celu wykonuje się tego typu rentgen? Dostarcza on wielu cennych informacji. Umożliwia określenie dokładnego położenia szczęki i żuchwy, zdiagnozowanie wad zgryzu i stworzenie planu leczenia ortodontycznego, a także ocenę zmian, które nastąpiły już po wdrożeniu stosownej terapii. Analiza cefalometryczna przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę pozwala również na wykrycie nieprawidłowości wzrostu twarzoczaszki. 

Gdzie wykonać cefalometrię?

Cefalometrię można wykonać w wielu placówkach w całej Polsce. Jednym z ośrodków, który specjalizuje się w przeprowadzaniu tego typu badań jest Pracownia RTG i USG Stanisława Korpackiego w Gorlicach, w województwie małopolskim. Wykorzystuje przy tym nowoczesny tomograf stożkowy, dzięki czemu cała procedura trwa znacznie krócej niż przy zastosowaniu standardowego aparatu rentgenowskiego. Aparat rejestruje trójwymiarowy obraz bardzo wysokiej jakości. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Pracowni RTG i USG Stanisława Korpackiego wykonuje się nie tylko badania rentgenowskie, ale również ultrasonograficzne i mammograficzne. Placówkę tworzy zespół doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów z zakresu radiologii, ortopedii, traumatologii, a także elektroradiologii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz