Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o alkoholu etylowym?

Co warto wiedzieć o alkoholu etylowym?

Popularny alkohol etylowy, zwany inaczej etanolem, to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. W temperaturze pokojowej występuje jako łatwopalna, bezbarwna ciecz o charakterystycznym i piekącym zapachu. Jest substancją powszechnie wykorzystywaną w przemyśle spożywczym (przy produkcji alkoholi), chemicznym, a także medycznym. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

W jaki sposób otrzymuje się alkohol etylowy?

W celu uzyskania czystego alkoholu etylowego, czyli tzw. etanolu absolutnego (lub stuprocentowego), można skorzystać z dwóch poniższych metod:

  • destylacji azeotropowej (w układzie etanol – woda – benzen) – do azeotropu etanol – woda – benzen dodaje się niewielką ilość benzenu, który zaczyna wrzeć; to samo dzieje się z azeotropem etanol – benzen, na końcu zaś następuje destylacja czystego, bezwodnego etanolu;
  • związania wody z 95,6% roztworem etanolu (czyli popularnym spirytusem) – następuje to poprzez dodanie tlenku wapnia, siarczanu sodu lub siarczanu magnezu;
  • destylacji znad etanolanu magnezu bez dostępu powietrza – metoda ta pozwala na uzyskanie całkowicie bezwodnego etanolu.

Etanol stuprocentowy jest całkowicie higroskopijny (pochłaniający wilgoć z powietrza), należy go zatem przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach.

Przykładowe zastosowania w różnych gałęziach przemysłu

Jak przypominają specjaliści z zakładu produkcji alkoholi Bioetanol AEG, alkohol etylowy w różnych stężeniach ma szerokie zastosowanie – od produkcji alkoholu w branży przemysłowej po branżę medyczną i farmaceutyczną:

  • przy produkcji alkoholi wykorzystuje się etanol otrzymywany w wyniku fermentacji alkoholowej; podstawowymi surowcami do produkcji alkoholu etylowego są m.in. buraki cukrowe, ziemniaki, trzcina cukrowa oraz zboża (np. pszenica czy jęczmień);
  • w przemyśle farmaceutycznym alkohol etylowy stosowany jest jako rozpuszczalnik do sporządzania niektórych leków; w recepturach farmaceutycznych nosi nazwę Aethanolum lub Ethanolum, a procent alkoholu podawany jest w stopniach (procentach objętościowych);
  • alkohol etylowy do celów przemysłowych produkowany jest poprzez bezpośrednią syntezę z gazu syntezowego, która prowadzi do czystszego chemicznie etanolu.

Etanol jest surowcem względnie tanim w produkcji oraz niegroźnym dla środowiska naturalnego, co sprawia, iż jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle chemicznym (np. do produkcji podpałek do grilla i płynów do spryskiwaczy). Znajduje również zastosowanie jako paliwo napędowe, czyli tzw. biopaliwo.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz