Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć na temat zewnętrznej instalacji oświetleniowej?

Co warto wiedzieć na temat zewnętrznej instalacji oświetleniowej?

Projektując otoczenie domu, warto mieć na uwadze nie tylko wygląd pojazdu, kształt trawnika i umiejscowienie roślinności. Istotna jest także dobrze zorganizowana zewnętrzna instalacja oświetleniowa, zapewniająca nie tylko odpowiednią jasność w kluczowych miejscach, ale również bezpieczeństwo sieci elektrycznej. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Liczba obwodów instalacji oświetleniowej

Instalacja oświetleniowa, poprowadzona na zewnątrz domu, powinna być podłączona do domowej instalacji elektrycznej. Istotne jest jednak, by instalacja elektryczna w domu miała osobny obwód. W większości przypadków warto jednak pokusić się o to, by zewnętrzną instalację oświetleniową również rozdzielić na mniejsze obwody elektryczne. Dzięki temu nie tylko w przypadku awarii jednej z lamp na zewnątrz zachowane jest działanie świateł w dom – można także oświetlić tylko wybraną część ogrodu czy podjazdu.

Zasilanie zewnętrznej instalacji oświetleniowej

Instalacja oświetleniowa najczęściej zasilana jest na dwa sposoby. Pierwszy z nich to napięcie sieciowe (230 V), które dodatkowo zabezpieczone jest osobnymi wyłącznikami różnicowoprądowym oraz nadprądowym. Rozwiązanie to pozwala nie tylko zasilić dowolną liczbę lamp w otoczeniu domu, ale także podłączyć do sieci urządzenia elektryczne, potrzebne do pracy na zewnątrz - takie, jak kosiarka czy piła łańcuchowa. Co istotne, instalacja oświetleniowa zasilana napięciem sieciowym powinna być wykonana przez elektryka, posiadającego odpowiednie uprawnienia - nie można jej wykonywać samodzielnie.

Drugie rozwiązanie to niskie napięcie - 12 V lub 24 V, otrzymane przy użyciu transformatora obniżającego napięcie. Układ taki wiąże się z większym bezpieczeństwem użytkowania instalacji oświetleniowej, ma jednak kilka zasadniczych wad. Przede wszystkim, z powodu niższego napięcia ograniczona jest liczba lamp, podłączonych do sieci - ich łączna moc nie może być wyższa od mocy transformatora. Co więcej, w grę wchodzą jedynie oprawy dostosowane do pracy przy wybranym przez nas napięciu. Różnica pojawia się także w przypadku przewodów zasilających - dla bezpieczeństwa należ zamontować grubsze przewody, które są z reguły droższe. Powinny być one położone co najmniej 30 cm pod powierzchnią ziemi i nie mogą mieć więcej niż 25 metrów długości, by uniknąć spadków i tak niskiego już napięcia.

Kto może wykonać zewnętrzną instalację oświetleniową?

Instalacja oświetleniowa na zewnątrz budynku, podobnie jak instalacja domowa, powinna zostać zaprojektowana i wykonana przez elektryka. Oznacza to, że zamiast zajmować się nią samodzielnie, powinniśmy poszukać odpowiedniego przedsiębiorstwa, świadczącego tego typu usługi. Warto rozejrzeć się w okolicy – przykładowo w Bydgoszczy instalacje oświetleniowe wykonuje firma Eltromex. Ponadto w jej ofercie znaleźć można instalacje elektryczne, instalacje światłowodowe oraz instalacje odgromowe. Decydując się na współpracę z pracującymi w niej fachowcami, można zatem powierzyć im projekt i wykonanie większej liczby instalacji w domu – dzięki temu można uniknąć potrzeby umawiania wielu fachowców i uzależniania ich terminów. Firma Eltromex wykonuje także pomiary instalacji elektrycznych oraz zajmuje się budową stacji transformatorowych, linii wysokiego i średniego napięcia, a także linii napowietrznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz