Co w autach psuje się najczęściej i ile kosztuje naprawa?

Co w autach psuje się najczęściej i ile kosztuje naprawa?

Koszt naprawy samochodu może się wahać od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Cena zależy, oczywiście, od tego, co się popsuło i jaki zakres napraw należy przeprowadzić. Koszty mogą się różnić także w zależności od poszczególnych warsztatów mechanicznych. Amerykański Automobilklub przeprowadził badania, co psuje się najczęściej.

Co psuje się najczęściej

W powszechnej opinii jedne marki samochodów psują się częściej, inne - rzadziej, ale prawda jest taka, że każde auto, bez względu na producenta, może ulec awarii. Nierzadko dochodzi do usterek silnika, kół, napędu i skrzyni biegów. Wielu kierowców musi naprawiać wybite poprzeczne drążki kierownicze lub przeguby nośne, równie często mechanicy walczą z wyciekami z silnika i przekładni, a nawet z rdzą na progach. Amerykański Automobilklub przeprowadził badania, co psuje się najczęściej:  

1. Pompa paliwowa

Okazuje się, że często dochodzi do przegrzania pompy, a w konsekwencji do jej uszkodzenia. Nierzadko zdarza się tak, gdy w baku jest mało paliwa, wtedy pompa musi pracować mocniej, a poza tym do przewodów paliwowych mogą dostać się drobinki z dna baku.

Cena samej pompy zależy, oczywiście, od marki i modelu samochodu. Czasami taniej jest taką pompę regenerować, zamiast kupować nową. Cena za usługę wymiany pompy waha się od 40 zł do nawet 800 zł.

2. Alternator

Problem z uruchomieniem samochodu, gdy rozrusznik kręci, a światła przygasają, najczęściej nasuwa przypuszczenie, że trzeba zakupić nowy akumulator. Tymczasem zdarza się, że winny jest właśnie alternator, który nie ładuje akumulatora, co oznacza, że nawet nowa bateria może wkrótce ulec awarii. Na szczęście koszt usługi wymiany alternatora nie jest wysoki i wynosi w granicach od 30 do 80 zł.

3. Rozrusznik

Rozrusznik jest urządzeniem mechanicznym, co sprawia, że staje się bardzo podatny na uszkodzenia. Na szczęście nie jest zbyt kosztownym elementem i dlatego warto go wymienić już przy pierwszych oznakach usterki, tak by nie mieć problemu z uruchomieniem auta w najmniej odpowiednich okolicznościach. Koszt wymiany również nie jest wysoki i waha się od 30 do 60 zł.

4. Układ chłodzenia

Okazuje się, że układ ten jest również bardzo podatny na różnego rodzaju usterki. Niestety, często zdarza się tak, że jest już za późno na naprawę i wiele elementów układu chłodzenia trzeba po prostu wymienić. Może okazać się, że konieczna będzie wymiana chłodnicy (koszt usługi od 100 zł), cieknących przewodów (ok. 40 zł) lub nawet termostatu (od 40 zł do 80 zł).

Warto jednak pamiętać, że przedstawione tu kwoty są orientacyjne i mogą się różnić w poszczególnych warsztatach i rejonach kraju. Autoryzowany serwis zapewne każe sobie zapłacić więcej za usługę niż mały warsztat prowadzony przez jednego mechanika.


Źródło informacji: superauto24.se.pl
Oceń artykuł (4)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz