Artykuł sponsorowany

Co uwzględnia się w projekcie instalacji wodno-kanalizacyjnej dla domu?

Co uwzględnia się w projekcie instalacji wodno-kanalizacyjnej dla domu?

Wraz z budową domu niezbędne jest zaplanowanie przebiegu poszczególnych układów, które opowiadać będą za doprowadzenie najważniejszych mediów na posesję i do budynku. Mowa m.in. o instalacjach wodno-kanalizacyjnych – to właśnie dzięki nim z kranu lecieć będzie ciepła i zimna woda, a płynne nieczystości zostaną w sposób odpowiedni odprowadzone. Jak wygląda projekt tego typu systemów?

Kluczowe elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej

Najczęściej prywatni inwestorzy wodę pobierają z dostępnych przy działce ujęć w postaci sieci wodociągowej. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – przede wszystkim zapewnia wygodny dostęp do wody o dobrych parametrach jakościowych. Nie wymaga też przeprowadzenia kosztownych prac niezbędnych np. przy budowie studni głębinowej. Kluczowym elementem instalacji wodno-kanalizacyjnej jest przy wykorzystaniu sieci odpowiednie wykonanie przyłącza. Musi ono zostać uwzględnione w projekcie tego typu układu, podobnie jak rozłożenie rur – zarówno w części zewnętrznej posesji, jak i w samym domu.

Przewodów wodno-kanalizacyjnych nie układa się nad elementami instalacji elektrycznych i gazowych. Jest to istotne ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowo warto unikać zbędnych połączeń i zaprojektować układ wod.-kan. możliwie jak najprościej. Część odpowiadająca za odprowadzenie nieczystości musi być przygotowana tak, by zapewnić ich swobodny odpływ. Rury układa się zatem pod właściwym kątem, uwzględniając spadki, co powinno zostać ujęte w dobrze wykonanym projekcie instalacji wodno-kanalizacyjnej dla domu.


Czy opłaca się zlecać wykonanie projektu instalacji wod.-kan.?

Dokładne zaplanowanie każdego etapu budowy domu jednorodzinnego pozwala nie tylko szybko ukończyć prace, ale zapewnia przede wszystkim bezpieczne i wygodne korzystanie z obiektu przez wiele lat. Z tego względu dobrze jest zadbać o sporządzenie projektu każdej instalacji, w tym także wodno-kanalizacyjnej, przez specjalistów. Do tego grona zaliczają się projektanci z biura technicznego Krzysztofa Karkoszki. Plan wspomnianego układu zostanie w tym wypadku przygotowany dokładnie i z uwzględnieniem charakterystyki danego domu.

To bardzo istotne – instalacja wodno-kanalizacyjna musi być dopasowana m.in. do metrażu, umiejscowienia elementów konstrukcyjnych, planowanej eksploatacji budynku, a także kosztów, jakie inwestor jest w stanie ponieść przy wykonaniu systemu. Zdecydowanie opłaca się zatem zlecić doświadczonemu projektantowi przygotowanie planu takiego układu. Unikniemy przez to problematycznych awarii czy kłopotów z niską wydajnością w zakresie np. dostarczania wody do punktów poboru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz