Artykuł sponsorowany

Co trzeba wiedzieć o mapie do celów projektowych?

Co trzeba wiedzieć o mapie do celów projektowych?

Jednym z najważniejszych dokumentów, który niezbędny jest do rozpoczęcia prac budowlanych to mapa do celów projektowych. Taki dokument niezbędny jest już na etapie projektowania domu. Bez niego niemożliwe jest rozpoczęcie jakichkolwiek prac dotyczących inwestycji budowlanych. Sporządzeniem mapy do celów projektowych zajmują się przedsiębiorstwa oferujące usługi geodezyjne. Czym dokładnie jest mapa do celów projektowych oraz z czego się składa? Wejdź i przeczytaj.

Czym jest mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych to przykład opracowania kartograficznego, który zawiera mapę sytuacyjną oraz wysokościową. Na podstawie tej mapy można wykonywać profesjonalne projekty budowlane. To, jak mapa do celów projektowych ma być sporządzona, reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 roku w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. To rozporządzenie przewiduje również, że w trakcie projektowania, budowy obiektu czy przeprowadzania prac remontowych, gdzie wymagane jest pozwolenie na budowę, pierwszą czynnością jest wykonanie mapy do celów projektowych.

Zawartość mapy do celów projektowych

Mapy do celów projektowych powinny składać się z dwóch rodzajów elementów, którymi są część mapy opracowana w oparciu o aktualną mapę zasadniczą oraz część mapy, która zawiera informacje dotyczące między innymi linii zabudowy, osi ulic i dróg, a także wyznaczone tereny zieleni. Zakres mapy do celów projektowych powinien uwzględniać wszystkie elementy, które znajdują się w obszarze co najmniej 30 metrów miejsca, gdzie planowana jest realizacja inwestycji budowlanej. W przypadku, gdy trzeba wyznaczyć strefy ochronne przy budowie, na mapie równie należy nanieść ten obszar.

Skąd wziąć mapę do celów projektowych?

Tworzeniem map do celów projektowych zajmują się geodeci. Realizację usług tego typu oferuje inwestorom Przedsiębiorstwo geodezyjno-projektowe Zbigniew Musiej z Łosic w województwie mazowieckim. Taka mapa wykonywana jest w trzech etapach. W pierwszym z nich geodeta musi przeprowadzić aktualizację mapy zasadniczej. Polega to na tym, że na mapę nanoszone są dodatkowe elementy, np. aktualne dane ewidencyjne, klasy gleb, czy też granice klas ziemi. Następnie zadaniem geodety jest sporządzenie ostatecznej kopii zasadniczej i implikuje treść mapy zasadniczej do wykonywanej mapy do celów projektowych. Na samym końcu mapa kierowana jest do miejscowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, gdzie dokonuje się zatwierdzenia jej treści. Należy podkreślić, że niektóre zadania realizowane przez geodetę wymagają przeprowadzenie prac pomiarowych w terenie, a także współpracowanie z Powiatowym Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz