Artykuł sponsorowany

Co to są synoptofory?

Co to są synoptofory?
Synoptofory to specjalistyczne urządzenia okulistyczne, które są stosowane do pomiarów kąta zeza. Za pomocą tego typu sprzętu możliwe jest wykonanie diagnostyki także zeza ukrytego i zeza okresowego. Samo badanie jest bardzo proste i nie powoduje żadnych późniejszych działań niepożądanych. Z naszego artykułu dowiesz się, jak działa synoptofor oraz w jaki dokładnie sposób wygląda przeprowadzane z jego użyciem badanie kąta zeza.

Przygotowanie do badania synoptoforem

Badanie kąta zeza jest bardzo często wykonywanym badaniem. Najczęściej u dzieci, u których zez występuje stosunkowo często. Synoptofory są stosowane jako skuteczna alternatywa dla testu Hirschberga oraz listew pryzmatycznych. Samo badanie jest bardzo proste i w zasadzie nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli stosujemy okulary korekcyjne, to koniecznie trzeba je ze sobą zabrać. Z kolei jeżeli pacjent otrzymał wcześniej receptę na okulary, ale nie zdołał ich jeszcze kupić, musi ją ze sobą zabrać, aby okulista wiedział, w jaki sposób wykonać badanie.

W przypadku wykonywania u dzieci badań przy użyciu synoptofora, warto przed udaniem się do gabinetu przyzwyczaić dziecko do patrzenia przez małe otwory. Można to zrobić w formie zabawy.

Przebieg badania z użyciem synoptofora

Badanie przy użyciu synoptofora jest bardzo proste. Wykonywane jest zawsze w przypadku podejrzenia występowania zeza oraz w stwierdzonych zaburzeniach widzenia przestrzennego. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Synoptofor składa się z dwóch tub, do których wkładane są odpowiednie obrazki, które będą osobno widziane przez każde oko. Synoptofor umożliwia jednoczesne lub oddzielne oświetlanie obrazków w obu tubach.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, która jest renomowanym dystrybutorem sprzętu okulistycznego i optycznego:

W trakcie badania pacjent ma opartą brodę i czoło na podpórce, co pozwala na odpowiednie ustawienie głowy i oczu do badania. Tuby synoptofora ustawione są na specjalnych ramionach, dzięki którym przeprowadzający badanie lekarz może je przesuwać w taki sposób, aby odbicia światła pochodzącego z tub znajdowały się na środku rogówek obu oczu. Obiektywny kąt zeza określa się na podstawie odchylenia ramion synoptoforu, które widoczne są na skali.

Synoptofor można także stosować w innych celach, np. do określania zdolności jednoczesnego widzenia dwóch różnych obrazów powstających na siatkówkach obu oczu, czyli badania jednoczesnej percepcji i tzw. stereopsji, czyli badania widzenia przestrzennego, wywołanego przez fuzję dwóch obrazów skupiających się na nieznacznie różnych miejscach na siatkówkach obu oczu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz