Co to są licówki porcelanowe? Wszystko o licówkach

Co to są licówki porcelanowe? Wszystko o licówkach

Twoje zęby są przebarwione? A może mają nieregularny kształt? Zastanawiasz się, czy istnieje sposób na szybką korektę niedoskonałych zębów, tym bardziej, że przeraża cię wizja wybielania czy korygowania za pomocą aparatu ortodontycznego… Okazuje się, że jest na to sposób. Dowiedz się, czym są licówki.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Licówki – co to takiego?

Obecnie możliwe jest uzyskanie pięknego uśmiechu szybko i bez konieczności poddawania się bolesnym zabiegom. Coraz popularniejsze stają się teraz licówki na zęby, które pozwalają stworzyć stomatologom estetyczny efekt w krótkim czasie.

Licówki to cienkie płatki, które dentysta przykleja bezpośrednio na powierzchnię zęba. Licówka pozwala ukryć wszelkie niedoskonałości, jednak zazwyczaj musimy liczyć się z wcześniejszym oszlifowaniem zęba. Już nie tylko zachwycają nas licówki gwiazd, ponieważ każdy z nas może dziś skorzystać z zabiegów stomatologii estetycznej i cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem niemal natychmiast.

Licówki – dla kogo?

Licówki są przeznaczone dla osób, które chciałyby:

  • rozjaśnić swoje zęby
  • nadać nowy kształt zębom – wydłużyć je lub poszerzyć
  • pozbyć się szpar między zębami
  • obudować zęby i skorygować drobne pęknięcia

Jakie są rodzaje licówek?

Licówki kompozytowe są wykonane z trwałego materiału. Zaletą wykorzystanego kompozytu jest wytrzymałość, dlatego licówki są wyjątkowo odporne na urazy mechaniczne. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie, muszą jednak liczyć się z tym, że zęby mogą wyglądać sztucznie – licówka kompozytowa jest jednolita i może z czasem zżółknąć.

Licówki porcelanowe są równie solidne jak licówki kompozytowe, jednak są bardziej odporne na wszelkie przebarwienia, więc zakłada się je zazwyczaj na przednich zębach. Dodatkowo na licówkach porcelanowych mniej osadza się nieestetyczny kamień nazębny, dlatego są łatwiejsze w pielęgnacji.

Licówki ceramiczne pozwalają na uzyskanie bardzo naturalnego wyglądu zębów. W porównaniu do licówek kompozytowych są o wiele trwalsze, ale należy liczyć się z większym wydatkiem. Licówki pełnoceramiczne są równie podobne do naturalnych zębów i wykonane są zwykle z porcelany z cyrkonu.

Licówki akrylowe są rozwiązaniem tymczasowym. Stomatolog zakłada je w celu zabezpieczenia zęba przed nałożeniem właściwej licówki. W odróżnieniu do pozostałych rodzajów licówki akrylowe są grubsze, więc bardziej widoczne i zdecydowanie mniej wytrzymałe.

Licówki bez szlifowania – nie dla każdego

W niektórych gabinetach stomatologicznych istnieje możliwość założenia licówek bez szlifowania. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest to, że stomatolog nie ma potrzeby ingerowania w tkanki zęba. Przed założeniem wystarczy jedynie dokładnie wypolerować szkliwo.

Trzeba pamiętać, że licówki niewymagające wcześniejszego oszlifowania zębów nie sprawdzą się we wszystkich przypadkach. Stosuje się je przy likwidacji diastemy, poszerzania lub rozjaśnienia zębów. Nie sprawdzą się, gdy naszym celem jest zmniejszenie naszych zębów czy bardziej zaawansowane korekty, np. skorygowanie zbyt wysuniętych zębów.

Czy licówki są bezpieczne?

Zakładanie licówek jest w pełni bezpieczne, jednak należy pamiętać, że można je stosować jedynie na zdrowe zęby – przeciwwskazaniem są próchnica i choroby dziąseł oraz zęby po leczeniu kanałowym. Osoby, które mają problemy ze zgrzytaniem zębami, także nie powinny zakładać licówek ze względu na duże ryzyko uszkodzenia.

Licówki dla dzieci również nie są wskazane, ponieważ wszelkie stałe uzupełnienia protetyczne nie mogą być wykonywane u osób niepełnoletnich. Zgryz nie jest wtedy jeszcze w pełni ukształtowany. Dentyści podkreślają, że założenie licówek na zęby nie zastąpi nigdy leczenia ortodontycznego, szczególnie jeśli potrzebna jest duża korekta, która wymaga czasu.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (13)
2.2
Komentarze
Dodaj komentarz