Artykuł sponsorowany

Co to jest obróbka skrawaniem? Tłumaczą specjaliści z Przedsiębiorstwa Ireneusza Panasiuka

Co to jest obróbka skrawaniem? Tłumaczą specjaliści z Przedsiębiorstwa Ireneusza Panasiuka

Coraz większa globalizacja gospodarki zmusza przedsiębiorstwa do ciągłego rozwoju. Zapotrzebowanie na coraz większą ilość produktów, w coraz krótszym czasie, zachowując przy tym wysoką ich jakość, przerosło ludzkie możliwości. Ludzi zaczęły zastępować maszyny sterowane numerycznie, a te zostały zastąpione przez obrabiarki CNC (Computer Numerical Control).

Obróbka skrawaniem- obróbka wiórowa

Obrabiarka CNC jest to maszyna, sterowana komputerowo. Zmienia ona kształt, bądź wycina różnego rodzaju elementy, poprzez obróbkę skrawaniem. Obróbka skrawaniem polega na usuwaniu nadmiaru materiału z surowca, aby nadać jej odpowiedniego kształtu. Alternatywą dla tego sposobu kształtowania metalu, jest obróbka plastyczna, odlewnictwo oraz metalurgia proszków. Zaletą alternatywnych sposobów jest brak strat w surowcu. Do dnia dzisiejszego jednak nie znaleziono lepszego sposobu na obrabianie metalu. Jest on idealnie wykończony, zarówno pod względem chropowatości, jak i dokładności wykonania, przy stosunkowo niedużej cenie. Obrabiane mogą być stale, żeliwa, aluminium i jego stopy, mosiądz, brąz, drewno i tworzywa drzewne oraz tworzywa sztuczne. Obróbkę skrawaniem dzieli się na dwa rodzaje:

  • Obróbka wiórowa

  • Obróbka ścierna

Pierwsza zawiera frezowanie, toczenie i wiercenie. Frezowanie wykonuje się za pomocą frezarki. Frez wykonuje ruch obrotowy nad obrabianą powierzchnią. Może być to frez współbieżny (kiedy frez oraz obrabiany element, poruszają się w tym samym kierunku), bądź przeciwbieżny (kiedy oba ruchy odbywają się w przeciwnych kierunkach). Toczenie jest metodą, którą można wykorzystać zarówno do obróbki  zewnętrznej, jak i wewnętrznej, elementów o kształcie brył obrotowych. Przedmiot obróbki jest wprowadzany w ruch obrotowy, następnie przy pomocy noża tokarskiego ścinane są z niego wszelkie naddatki. Wiercenie polega na wykonaniu otworów odpowiedniej wielkości, przy pomocy wiertła. Ciekawostką może  być fakt, iż istnieją wiertła, umożliwiające wykonanie otworów czworokątnych, lub wielokątnych. Każda maszyna oczywiście się kiedyś psuje, a części zużywają.

Obróbka ścierna

Obróbka ścierna polega na wykonaniu bardzo precyzyjnych parametrów wymiarowych. Zalicza się do nich szlifowanie (wykorzystywane przy wykończeniu powierzchni), honowanie (inaczej gładzenie) oraz polerowanie (ma na celu nadanie powierzchni połysku i gładkości.

Przedsiębiorstwo Ireneusza Panasiuka z Białej Podlaskiej, na terenie województwa lubelskiego, świadczy usługi ślusarskie w zakresie mechanicznej obróbki metali działa już od 2001 roku i od tego czasu zdobyło szerokie grono zadowolonych Klientów (zarówno osób prywatnych, jak i firm), wykonując zarówno pojedyncze zlecenia, jak i nawiązując dłuższe współprace. Firma Ireneusza Panasiuka oferuje profesjonalne usługi z zakresu szlifowania, frezowania, toczenia oraz spawania stali kwasoodpornej, tworzenia konstrukcji z materiałów kwasoodpornych oraz tworzenia konstrukcji ze stali nierdzewnej. Wykwalifikowani pracownicy podejmują się wszystkich zleceń — od tych prostych po skomplikowane konstrukcje i chętnie służą pomocą i doradztwem. Zapraszamy do współpracy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz