Materiał Partnera

Co to jest leczenie kanałowe i kiedy się je stosuje

Co to jest leczenie kanałowe i kiedy się je stosuje

Leczenie kanałowe to szczególny rodzaj zabiegu w ramach stomatologii zachowawczej. Stosuje się go bowiem wtedy, kiedy ząb jest już tak bardzo zniszczony przez postępującą chorobę próchnicową, że zaatakowana została także znajdująca się w kanałach zębowych miazga. W takich sytuacjach tradycyjne metody leczenia już nie są wystarczające i niezbędne jest zastosowanie leczenia endodontycznego.

Kiedy leczenie kanałowe jest koniecznością

Do takich sytuacji dochodzi wtedy, gdy powstały na skutek działania próchnicy ubytek jest już zbyt głęboki, żeby można go było wyleczyć przy użyciu mniej inwazyjnych metod. Przy mniej zaawansowanych ubytkach, próchnica po przebiciu się przez szkliwo zęba zaczyna atakować zębinę. Jest to moment, w którym należy oczyścić powstający ubytek i wstawić w jego miejsce plombę. Niestety, jeżeli takie działanie nie zostanie w porę podjęte, próchnica atakuje dalej, przebijając się przez zębinę i zaczynając atakować ukrwioną i silnie unerwioną miazgę zęba. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, pacjenci zazwyczaj zaczynają odczuwać silny ból i niezwłocznie zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego. Bardzo często na tym etapie choroby próchnicowej, zakażony ząb zaczyna się również kruszyć, przez co oprócz leczenia kanałowego, trzeba również potem zająć się jego odbudową.

Ostatnia szansa na uratowanie chorego zęba

Leczenie endodontyczne bardzo często nazywa się również ostatnią deską ratunku dla chorego zęba. Jest to związane z faktem, że tylko podjęte w porę leczenie daje nam szansę na uratowanie go przed ekstrakcją.

Jak tłumaczy w rozmowie z nami ekspert z Kliniki Stomatologicznej Multimed w Zamościu: Przed przystąpieniem do przeprowadzenia leczenia, bardzo wielu pacjentów zadaje mi pytanie, czy warto jest się go podjąć. Ja zawsze odpowiadam, że zdecydowanie tak, ponieważ tylko wtedy będziemy mieli możliwość uratowania zęba i uda nam się zapobiec przed jego utratą. A pamiętajmy że utrata nawet pojedynczego zęba może mieć bardzo przykre skutki, natomiast koszty jego odbudowy nawet wielokrotnie przewyższą koszty podjęcia leczenia kanałowego.

Etapy leczenia kanałowego

Proces leczenia kanałowego zęba przebiega w kilku etapach. Na początku wykonywane jest zdjęcie RTG, na którym stomatolog może zobaczyć, ile dokładnie kanałów posiada zakażony ząb oraz jakiej są one długości. W następnym etapie lekarz przystępuje już do otworzenia korony zęba oraz dokładnego oczyszczenia kanałów zębowych, i to zarówno z chorej, jak i zdrowej miazgi. Na skutek takiego działania, nasz ząb stanie się martwy, ponieważ usunięte będą z niego także tkanki odpowiadające za jego ukrwienie i unerwienie, jednak nadal będzie mógł pełnić swoje funkcje.

Po usunięciu z kanałów zębowych bakterii oraz miazgi zębowej, są one jeszcze osuszane, a następnie poszerzane i wypełniane specjalnym materiałem, tak aby światła kanałów były całkowicie zamknięte i żeby bakterie nie miały już możliwości się do nich dostania. Po wykonaniu leczenia kanałowego następuje jeszcze odbudowa często bardzo zniszczonego zęba.

Cały zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. 

Oceń artykuł (16)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz