Materiał Partnera

Co to jest lagowanie materiałów?

Co to jest lagowanie materiałów?

W dużych zakładach krawieckich produkcja odzieży lub innych wyrobów z tkanin odbywa się wieloetapowo. Pierwsza faza procesu technologicznego produkcji odzieży odbywa się na krojowni. W dziale krojowni wykonuje się wiele różnorodnych zadań, które mają na celu przygotowanie materiału do szycia. Każde z tych zadań wpływa na końcowy efekt produkowanych wyrobów. Lagowanie materiałów to jedna z czynności wykonywanych na krojowni.

Jakie czynności wykonuje się na krojowni?

Na krojowni współpracują ze sobą osoby wykonujące odrębne zawody, takie jak kreślarz, nakładacz, krojczy i szykowacz. Kreślarz przygotowuje układy kroju w postaci szablonów, które następnie odrysowuje się na materiale. Musi to zrobić w taki sposób, aby zminimalizować straty materiału. Jeżeli krojownia jest zautomatyzowana, pracę kreślarza zastępuje program komputerowy. Krojczy wykrawa narysowane wcześniej elementy. Obecnie coraz częściej używa się mechanicznych wykrawarek. Kolejnym etapem jest lagowanie materiałów, czyli ich warstwowanie w rolkach lub arkuszach. Wszystkie warstwy powinny mieć taką samą długość, równą układowi szablonów. Wyróżnia się warstwowanie jednostronne, przemienne i wahadłowe. Układanie materiałów w stos ma duże znaczenie dla usprawnienia wykroju. Bez niego trzeba byłoby układać szablony na każdej warstwie materiału osobno, przez co ich wykrawanie trwałoby bardzo długo. Warstwy powinny być równo ułożone jedna na drugiej i równomiernie naprężone.

Lagowanie ręczne i automatyczne

Warstwy układa ręcznie pracownik, odwijając tkaninę z beli i przeciągając ją wzdłuż określonej długości nakładu. Bele tkanin leżą na stole do warstwowania lub zawieszone są na specjalnym stojaku. Aby usprawnić ręczne odwijanie tkaniny, używa się urządzeń pomocniczych, takich jak skrzydełkowy rozwijacz bel, rozwijacz rolkowy, ruchomy stojak, stół do warstwowania wyposażony w transporter bel, urządzenie do odcinania warstw oraz urządzenie do wyrównywania brzegów tkaniny. Lagowarki automatyczne natomiast same warstwują materiały. Wyposażone są w automatyczne odkrawacze, czujniki brzegu tkanin. Niezbędne parametry lagowania ustawia się za pomocą panelu sterującego. Jak podkreśla specjalista z firmy Intex sp. z o.o., automatyczne urządzenie do lagowania tkanin jest proste w obsłudze i pozwala na znaczną redukcję zużycia materiału. Wyposażone jest w unikalny system łoża kołyskowego, który zapewnia swobodne układanie różnego rodzaju materiałów. Lagowarka pozwala na szybkie ułożenie tkaniny w warstwy oraz jej dokładny rozkrój na elementy identyczne, jak na szablonie za pomocą noży krojczych. Trudno dziś wyobrazić sobie wyposażenie nowoczesnej krojowni bez lagowarki.

Opracowanie:
Bytom, Olejniczaka 4 lok. 2
tel. 32 282 83 37
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz