Artykuł sponsorowany

Co to jest honowanie przemysłowe?

Co to jest honowanie przemysłowe?

Honowanie (szlifowanie krzyżowe) jest jednym z procesów precyzyjnej obróbki wykańczającej. Jako metoda obróbki skrawaniem wykorzystywane jest do obróbki otworów. W procesie honowania naddatek materiału zdejmowany jest za pomocą specjalnych kamieni ściernych.

Honowanie, nazywane też gładzeniem, stosuje się od obróbki wewnętrznych powierzchni i pozwala na uzyskanie ultraprecyzyjnej dokładności geometrycznej i chropowatości powierzchni – mówi specjalista z firmy JURGAL. Szlifowaniu krzyżowemu poddaje się zatem właśnie przedmioty wymagające najwyższej jakości wykończeń, takie jak cylindry bloków silnikowych, lufy czy komory nabojowe.

Możliwości honowania

Efektem prawidłowo przeprowadzonego honowania jest uzyskanie dokładnych wymiarów, geometrii i idealnej jakości obrabianej powierzchni. Obróbka tego typu pozwala też na usunięcie błędów kształtów otworów, w tym owalności, falistości, krzywizny osi, stożkowatości, jak również zarysowań powierzchni.

Jakie materiały poddaje się honowaniu

Obróbce procesem honowania poddawane są rozmaite elementy wykonane ze stali, żeliwa aluminium, mosiądzu i brązu, ale także powłoki ceramiczne i węglikowe. Standardowe narzędzia umożliwiają szlifowanie krzyżowe otworów o średnicach 1,25-1000mm i długości 100-10000mm. Obróbka elementów o innych wymiarach jest możliwa, wymaga jednak wcześniejszego przygotowania właściwych narzędzi.

Narzędzia do honowania

Jak wspomnieliśmy wcześniej, usuwanie naddatku w honowaniu otworów odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych kamieni ściernych, osadzonych na głowicach. W zależności od rozmiaru obrabianego otworu, stosuje się głowice wyposażone od 3 do 12 kamieni na obwodzie. Głowica osadzona jest na korpusie, który służy jednocześnie jako część chwytowa, pozwalająca na połączenie narzędzia z wrzecionem obrabiarki.

Zalety honowania

Honowanie jest najdokładniejszą metodą obróbki wykańczającej cylindrów pneumatycznych i hydraulicznych. Pozwala na dokładne wygładzenie wewnętrznej powierzchni otworów, co przekłada się na znaczne wydłużenie żywotności detalu i współpracujących z nim elementów.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz