Co to jest gonioskopia?

Co to jest gonioskopia?

Dzięki dobrej diagnostyce okulistycznej możliwe jest rozpoznanie wielu chorób narządu wzroku. Właściwa i szybko postawiona diagnoza daje szanse na skuteczne wyleczenie lub zatrzymanie procesu chorobowego. Dzięki gonioskopii można rozpoznać przede wszystkim jaskrę. Przeczytaj, czym jest gonioskopia i jak właściwie przygotować się do badania.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym jest gonioskopia?

Gonioskopia służy do oceny kąta przesączania, zwanego również kątem rogówkowo-tęczówkowym. Prawidłowa budowa kąta przesączania warunkuje właściwe krążenie cieczy wodnistej oraz jej odpływ z gałki ocznej. Od tego zależy prawidłowe ciśnienie w oku. Dlatego też badanie to jest bardzo ważne w diagnostyce jaskry – przeczytaj, jak rozpoznać jaskrę.

Badanie jest przeprowadzane przy pomocy specjalnego przyrządu – gonioskopu. Urządzenie to posiada szereg soczewek różnego rodzaju, które umożliwiają ocenę naturalnej drogi, stanowiącej odpływ cieczy wodnistej, w dużym powiększeniu i właściwym oświetleniu. Uzyskuje się to dzięki lampie szczelinowej.

Wyróżnia się dwa typy badania. U najmłodszych pacjentów, u których istnieje podejrzenie jaskry wrodzonej, stosuje się gonioskopie bezpośrednią. Wykonywana ona jest często przy znieczuleniu ogólnym – zawsze istnieje ryzyko, że dziecko wykona gwałtowny ruch, który podczas badania jest niepożądany i może spowodować uraz. Przeznaczeniem gonioskopii pośredniej jest określenie typu jaskry pacjentów w wieku dojrzałym. Znieczulenie ogólne nie jest stosowane.

Jak przygotować się do badania?

Gonioskop przykładany jest bezpośrednio do gałki ocznej. Przed badaniem trzeba dokładnie zmyć makijaż i zdjąć szkła kontaktowe. Należy także poinformować lekarza o ewentualnej alergii na leki znieczulające – jest to bardzo ważne.

Gonioskopia nie trwa długo. Wystarczy 10 – 15 minut, żeby ocenić stan oka. W trakcie badania nie można wykonywać żadnych gwałtownych ruchów ani cofać głowy bez wcześniejszego polecenia. Badany opiera czoło o lampę szczelinową. Niebadanym okiem patrzy się prosto przed siebie. Po zabiegu możliwe jest nieco zamglone widzenie lub zaczerwienienie oka. Wyniki otrzymuje się zaraz po zakończeniu badania.

Wskazaniem do przeprowadzenia gonoskopii jest podejrzenie jaskry czy nadciśnienia ocznego. W przypadku urazu gałki ocznej, podczas którego mogło dojść do uszkodzenia struktur, tworzących kąt przesączania, badanie także jest uzasadnione. Stany zapalne w obrębie spojówek lub rogówki stanowią przeciwwskazanie do badania.

Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu?

Prawdopodobieństwo powikłania jest niskie. Jeżeli zaczerwienie oka będzie bardzo silne, należy zgłosić się do okulisty, żeby ocenił nasz stan. Wydzielina ropna także powinna nas zaalarmować i skłonić do wizyty u specjalisty.

Natomiast pojawienie się uczucia ciała obcego pod powieką jest normalne. Związane jest ono z niewielkim nawet ubytkiem nabłonka rogówki w wyniku mechanicznego kontaktu przyrządu z okiem. Nie jest to powód do niepokoju, chociaż uczucie to jest niekomfortowe. Jeżeli jednak towarzyszy nam ono przez długi czas, dla pewności można odwiedzić lekarza.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz