Materiał Partnera

Co to jest fotowoltaika?

Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to nauka, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego. Mimo ciągłego rozwoju, to źródło energii nadal nie jest powszechnie wykorzystywane. Poznajmy je bliżej i sprawdźmy, jakie korzyści wiążą się z wyborem tego rozwiązania, a na pewno się do niego przekonamy! Rzetelne informacje to podstawa.

Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii

Fotowoltaika jest odnawialnym źródłem energii, pozwalającym na produkowanie prądu na własny użytek. Konieczna jest do tego instalacja fotowoltaiczna, będąca zespołem urządzeń umożliwiającym przetwarzanie energii promieniowania słonecznego. Na taką instalację składają się:

  • moduły fotowoltaiczne – służące do konwersji promieniowania słonecznego na prąd stały. Kluczem do sukcesu jest zamontowanie ich w dobrze nasłonecznionym miejscu dachu, które znajduje się w jego południowej części. Poszczególne moduły łączą kable, tworzące razem generator fotowoltaiczny,
  • falownik – wykorzystywany do konwersji prądu stałego pochodzącego z generatora fotowoltaicznego na prąd przemienny. Ma on identyczne parametry z parametrami prądu, którzy otrzymujemy w sieci. To właśnie prądem z falownika zasilamy urządzenia w naszym w domu, a jeżeli produkujemy za dużo prądu – jego nadwyżkę oddajemy do sieci elektroenergetycznej. Do sprzedaży nadwyżki nie potrzebujemy żadnych urządzeń regulacyjnych,
  • licznik energii – musi być to nowy licznik cyfrowy, który będzie służyć do zliczania energii z instalacji fotowoltaicznej.

Koszt i montaż instalacji fotowoltaicznej

Ile będzie nas kosztować wykonanie instalacji fotowoltaicznej? Instalacja w każdym przypadku wyceniana jest indywidualnie. Wystarczy zgłosić się do jednej z firm, takiej jak firma OZE Technik ze Szczecina. Wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, które zapewniają całkowicie odnawialne źródło energii elektrycznej na okres co najmniej 25 lat! Pamiętajmy, że cena zależy nie tylko od wybranych elementów instalacji, ale również od warunków technicznych budynku i umiejscowienia tejże instalacji.

Sam montaż instalacji nie trwa długo – wystarczy od 1 do 3 dni, aby móc korzystać z elektrowni słonecznej. Panele fotowoltaiczne powinny być ustawione w kierunku południowym pod kątem 400. Wtedy będą gwarantować największą ilość energii elektrycznej i niewielkie straty w uzyskach.

Dlaczego warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną?

Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej? Do podstawowych korzyści czerpania energii z promieniowania słonecznego zaliczają się:

  • ekologia – promieniowanie słoneczne to odnawialne źródło energii, bez negatywnego oddziaływania na faunę i florę,
  • bezobsługowość – instalacja fotowoltaiczna nie wymaga nakładów pracy i zapewnia przy tym wysoką wydajność,
  • nieograniczony dostęp do źródła energii,
  • oszczędność – fotowoltaika szybko przynosi wymierne korzyści finansowe.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz