Artykuł sponsorowany

Co to jest e-recepta i jak można ją zrealizować?

Co to jest e-recepta i jak można ją zrealizować?

Program cyfryzacji administracji nie ominął także służby zdrowia. Jakiś czas temu tradycyjne, papierowe recepty zostały zastąpione przez ich odpowiedniki w formie elektronicznej. Taki system to spore udogodnienie, jednak aby cieszyć się z jego zalet, warto wiedzieć na czym polega jego działanie i jak wykupić leki na jego podstawie. Jakie korzyści przynosi elektroniczny obieg recept?

Czym jest e-recepta?

W ramach programu cyfryzacji znaczna część tradycyjnej dokumentacji medycznej jest wypierana przez odpowiednie wpisy w systemach komputerowych. Papierowe recepty zostały zastąpione przez ich wersję elektroniczne, zapisywane na serwerze, do którego dostęp mają lekarze i apteki. Elektroniczny obieg dokumentów to wygoda zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy oraz farmaceutów.

Dlaczego elektroniczna recepta jest lepsza od papierowej?

Przed wprowadzeniem elektronicznych recept, lekarze wypisywali je w wersji papierowej – często odręcznie. Niejednokrotnie farmaceuci mieli problem z prawidłowym odczytaniem nazw lub dawek leku, co niosło ze sobą ryzyko pomyłki przy ich wydawaniu. Dzięki e-recepcie nie ma już tego problemu – lekarz wybiera odpowiednie medykamenty i ich ilość z dostępnej listy. Taki system gwarantuje, że pracownik apteki bez żadnych wątpliwości odczyta, jakie leki zostały przepisane. Przeszkodą w realizacji papierowych recept były też rozmazane lub niewyraźne odciski pieczątek – farmaceuci często odmawiali sprzedaży leków w takich przypadkach. Elektronicznie podpisany przez lekarza dokument wprowadzony do krajowego systemu eliminuje ten problem.

Gdzie i jak można zrealizować e-receptę?

Lekarstwa na podstawie recept elektronicznych można wykupić w każdej aptece, czyli nic się w tej kwestii nie zmieniło od czasu dokumentów papierowych. A jak wygląda procedura wystawienia i realizacji e-recepty? Lekarz wprowadza dokument do systemu, wybierając odpowiednie pozycje z rejestru leków i przypisując je do numeru PESEL. Pacjent otrzymuje kod PIN, który upoważnia go do odbioru przepisanych preparatów w aptece. Następnie farmaceuta, na podstawie kombinacji kodu oraz numeru PESEL podanej przez klienta, uzyskuje dostęp do recepty i może na tej podstawie sprzedać lekarstwa.

Czy możliwa jest częściowa realizacja e-recepty?

Czasami zdarza się, że w aptece brakuje któregoś z przepisanych leków. W takim przypadku e-recepta może być zrealizowana „na raty”. Farmaceuta odnotowuje w systemie faktycznie wydane pozycje z recepty, a ta zachowuje ważność i pozostałe lekarstwa mogą zostać wykupione w ciągu 30 dni od daty wystawienia dokumentu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz