Artykuł sponsorowany

Co to jest druk fleksograficzny i gdzie się go stosuje?

Co to jest druk fleksograficzny i gdzie się go stosuje?

Druk fleksograficzny to metoda drukarska wykorzystywana najczęściej do dużych nakładów opakowań i etykiet. Technika ta umożliwia na uzyskanie efektu tekstu wypukłego. Fleksodruk jest bardzo dekoracyjną technologią druku i z tego powodu chętnie korzystają z niej producenci żywności, kosmetyków, leków, suplementów i wielu innych artykułów wytwarzanych na ogromną skalę. Czym dokładnie jest druk fleksograficzny? Jakie jest jego zastosowanie?

Technika druku fleksograficznego

Nazwa tej techniki drukarskiej pochodzi z języka greckiego i oznacza „giętkie pismo”, ponieważ używa się do druku specjalnych giętkich form z gumy wulkanizowanej lub polimerów, pozwalających uzyskać charakterystyczny efekt wypukłości. We fleksografii wykorzystywane są ciekłe farby szybkoschnące oraz matryce fotopolimerowe. Drukarnie wyposażone w odpowiedni sprzęt używają polimerowych form drukowych. Ich giętkość sprawia, że wydruk ma doskonałą jakość nawet wówczas, gdy wykonuje się go na nierównym podłożu.

To właśnie dzięki temu fleksografia jest tak uniwersalna i wyjątkowo estetyczna – można z jej pomocą wyprodukować dekoracyjne opakowania z różnych tworzyw i o dowolnym kształcie. Maszyny drukarskie dostępne w sklepie Usprint Marek Kopczyński dają niezwykle wysoką rozdzielczość wydruku, podobną jak w druku offsetowym. Dodatkowe zespoły służące do lakierowania nadają produktom szlachetności. W ten sposób fleksodruk sprawdza się bardzo dobrze jako alternatywa dla klasycznych metod drukarskich, zachowując podobną jakość obrazu, spójność kolorystyczną i opłacalność przy różnej wielkości nakładach.

Zastosowanie druku fleksograficznego

Drukarnie bardzo chętnie wyposażają się we fleksograficzne maszyny drukarskie, ponieważ są one wszechstronne i pozwalają na przyjmowanie różnych zleceń od wielu klientów. Ponadto można do nich domontować zespoły drukujące w klasycznych technikach druku wklęsłego, sitodruku i tak dalej. Maszyny mają także funkcję delaminacji i relaminacji, co pozwala na produkowanie etykiet samoprzylepnych. Fleksodruk wykorzystuje się najczęściej do zadrukowywania opakowań w myśl zasady, że konsumenci chętniej sięgają po produkty atrakcyjne wizualnie.

Metoda świetnie sprawdza się do wytwarzania różnej wielkości etykiet, plastikowych toreb oraz elastycznych, kartonowych i tekturowych opakowań. Druk fleksograficzny służy też do drukowania reklam w wysokiej rozdzielczości ze względu na niewielką ilość szkodliwych substancji chemicznych zawartych w farbie. To sprawia, że metoda ta jest nie tylko wszechstronna, ale także przyjazna środowisku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz