Artykuł sponsorowany

Co to jest dokumentacja techniczna?

Co to jest dokumentacja techniczna?

Dokumentacja techniczna wykorzystywana jest przy realizacji inwestycji, otrzymaniu obiektów w odpowiednim stanie, przy produkcji niektórych wyrobów czy do zachowania sprawności konkretnych urządzeń. Należy ją przechowywać przez określony czas jako dokument zawierający niezbędne dla wykonania różnych zadań dane. To na jej podstawie określa się terminy i kosztorysy planów i projektów. Co to jest dokumentacja techniczna? Jakie inne rodzaje dokumentacji należy prowadzić?

Co to jest dokumentacja techniczna i co powinna zawierać?

Dokumentacja techniczna zajmuje się opisywaniem działania i parametrów technicznych będących istotą finalnego produktu – budynku, systemu, instalacji i tak dalej. Należy w niej uwzględnić wszystkie informacje potrzebne do wykonania projektu. Służy jako podstawa do określenia czasu realizacji nie tylko poszczególnych etapów inwestycji, ale i jej całości. Pozwala na przedstawienie szczegółowych kosztorysów poszczególnych projektów, a tym samym zmniejsza ryzyko zrealizowania nietrafionych pomysłów.

W dokumentacji technicznej należy zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące inwestycji. Ekspert z firmy ABC Energetyki zapisze:

  • Instrukcję obsługi i właściwej eksploatacji,
  • Notyfikację dotyczącą użytkowych cech określonego produktu,
  • Charakterystykę materiałową,
  • Określenie warunków wykorzystania produktu,
  • Opis metod konstrukcyjnych.

W zależności od konkretnego projektu dokumentacja może występować w ograniczonym zakresie i obejmować wyłącznie najistotniejsze punkty z wymienionej listy. Jej prowadzenie pozostaje mimo to bardzo ważne i warto powierzyć je specjalistom.

Jakie inne rodzaje dokumentacji trzeba prowadzić?

Obok dokumentacji technicznej należy prowadzić też inne rodzaje spisów najważniejszych informacji. Jednym z nich jest dokumentacja wdrożeniowa. Przygotowuje się ją głównie na potrzeby wprowadzenia skończonego, gotowego produktu. Zawiera ona o wiele mniej danych dotyczących wewnętrznych elementów, ale bardziej szczegółowo opisuje środowisko pracy wyrobu. Dokumentacja użytkownika zostaje sporządzona wówczas, gdy produkt zawiera nieintuicyjne rozwiązania lub przebieg jego pracy jest wyjątkowo skomplikowany. Dokumentacja projektu powstaje w oparciu o dokumentację techniczną i uwzględnia nie tylko opis użycia wyrobu, ale też procesy biznesowe. Jako środka przekazu używa się w niej nie tylko tekstu, ale też obrazów i diagramów. Produkt opatrzony tak przygotowaną dokumentacją jest łatwiejszy do wdrożenia i bardziej przystępny dla przyszłych użytkowników.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz