Artykuł sponsorowany

Co składa się na funkcjonalną instalację hydrauliczną?

Co składa się na funkcjonalną instalację hydrauliczną?

Instalacja wodna to podstawowy warunek higieny i bezpieczeństwa naszego zdrowia. Dlatego przy budowie domu należy poświęcić jej należytą uwagę, a w przypadku remontu zastanowić się nad jej modernizacją. Rozwój technologii umożliwia wykorzystanie rozmaitych materiałów to wykonania rur oraz innych elementów instalacji hydraulicznej. W artykule radzimy, na co należy zwracać uwagę przy jej planowaniu.

Rodzaje i projekt instalacji wodnej

Instalacja hydrauliczna w domu jednorodzinnym może zostać zbudowana w jednym z dwóch systemów: trójnikowym oraz rozdzielaczowym. Pierwszy stosowany jest najczęściej, a to ze względu na niewielkie koszty związane z jej wykonaniem. To rozwiązanie umożliwia równoległe rozprowadzanie wody do urządzeń. Rury prowadzone są od pionów, co jest niezbędne w przypadku budynków piętrowych. Pamiętać należy przy tym, że plan instalacji wodnej nie może być przypadkowy. W systemie rozdzielaczowym natomiast na każdej kondygnacji znajduje się specjalny rozdzielacz, co pozwala instalacjom sanitarnym o lepszej wydajności doprowadzać wodę do wszystkich pięter. To jednak wiąże się z większymi kosztami.

Inną istotną kwestią związaną z tworzeniem lub też modernizacją instalacji hydraulicznej w naszym domu jest zaangażowanie do tego zadania odpowiednio wykwalifikowanych osób. Zarówno projekt, jak i późniejszą jego realizację należy powierzyć specjalistom z właściwymi uprawnieniami oraz doświadczeniem. Uzyskamy w ten sposób gwarancję co do zgodności z prawem oraz funkcjonalności instalacji wodnej. Ogromne znaczenie użycie odpowiednich materiałów. Stal nierdzewna oferowana przez dystrybutorów takich jak Italinox Polska doskonale sprawdza się w instalacjach wodnych, jednak w grzewczych spotykana jest znacznie rzadziej. To istotne, ponieważ zazwyczaj instalacja grzewcza i wodna tworzone są razem, a to ze względu na zastosowanie wody do rozprowadzania ciepła.

Elementy instalacji hydraulicznej

Podstawowymi elementami instalacji hydraulicznej są przyłącza oraz przewody. Przyłącze, zgodnie z nazwą, służy przyłączeniu gospodarstwa domowego do sieci wodociągowej. Od niego poprowadzone mogą zostać przewody do punktów poboru, czyli toalety, zlewu, umywalki, pralni, ale także pomieszczeń gospodarczych. Wykonywane są one z miedzi, tworzyw sztucznych, ale powszechnie spotkać możemy też rury stalowe. Te wymagają jednak zabezpieczenia przed korozją, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie stal nierdzewna. Niezbędne jest ponadto poprowadzenie instalacji kanalizacyjnej, która odpowiedzialna jest za usuwanie nieczystości bytowych.

Każda instalacja wodno-kanalizacyjna powinna być ponadto wyposażona w zawór odcinający. Zakręcenie go w przypadku awarii lub wymiany baterii, a w efekcie odcięcie dopływu wody, pozwala ochronić dom przed zalaniem. Stosowane są tu zawory kulowe i kątowe, a najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest założenie zaworów odcinających na wszystkich przewodach doprowadzających wodę do urządzeń sanitarnych. Możemy też rozmieścić je przy każdej grupie przewodów. Elementem, który ma wpływ na jakość wody użytkowej, jest filtr do instalacji sanitarnej służący do lepszego uzdatniania wody. Jego użycie pozwala przedłużyć żywotność rur oraz innych urządzeń wchodzących w skład instalacji wodnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz