Materiał Partnera

Co różni architekta od projektanta wnętrz?

Co różni architekta od projektanta wnętrz?

Czy architekt wnętrz, czyli projektant i architekt to ten sam zawód? Projektantem może być każdy kto ukończył kurs lub studium policealne, każdy kto ma dyplom w tej dziedzinie. Oczywiście projektant również może być po studiach. Tytułem architekta można się chwalić tylko po ukończeniu studiów wyższych związanych z architekturą. Na czym jeszcze polega różnica?

Rola projektanta wnętrz i architekta w procesie budowlanym

Architekt wnętrz rozpoczyna swoją pracę na końcowym etapie projektu, gdyż odpowiada za aranżację wnętrza oraz wybór materiałów i wykończenia. Oczywiście może zrobić rysunki koncepcyjne, ale do niektórych działań niezbędna jest zgoda architekta, bez tego skończy się tylko na rysunkach. Projektant może wykonać układ podłogi i funkcji, układ gniazd elektrycznych lub lamp. Ale podobnie jak w przypadku rysunków koncepcyjnych, do wprowadzenia zmian w życie potrzeba konsultacji osoby uprawnionej. Głównym zadaniem architekta wnętrz jest nadanie klimatu wnętrzu i dopasowanie kolorystyki oraz materiałów. Po wykonaniu wizualizacji i rysunków pomocniczych, może służyć pomocą i doradztwem podczas zakupów. Architekt może pełnoprawnie wykonać projekt i go zrealizować bez konieczności pozyskania zgody. Czyli może robić wszystko to co projektant i wiele więcej ponieważ ma do tego uprawnienia. Architekt współpracuje z konstruktorami budowlanymi, zapewniającymi budynkowi wytrzymałość i nośność. Obsługuje proces pozyskiwania pozwoleń budowlanych i przygotowuje inwestycję do realizacji. Odpowiada on również za przygotowanie koncepcji architektonicznej, nadzór wykonawczy i wykończenie.

Różnice i cechy wspólne

Architekci i projektanci wnętrz są profesjonalistami, którzy planują przestrzeń zgodnie z oczekiwaniami klientów. Ich wiedza sprawia, że przestrzeń jest funkcjonalna i bezpieczna zarazem. Architekci planują i tworzą budynki oraz  fizyczne podziały i połączenia pomiędzy ich poszczególnymi strefami. Projektanci natomiast zwiększają ich wartość estetyczną i funkcjonalną. Skomplikowane projekty wymagają doświadczenia obu specjalistów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie zarówno architekta, jak i architekta wnętrz. Często jednak, ze względów kosztowych trzeba podjąć decyzję o zatrudnieniu wyłącznie jednej osoby. W tym wypadku wymagana jest indywidualna decyzja na podstawie rzeczywistych potrzeb. Jeżeli budynek już istnieje, to można się zwrócić do projektanta. Jeśli inwestycja dopiero rusza, pomocny okaże się architekt. Rozwiązaniem może być również zatrudnienie specjalisty, który łączy w sobie doświadczenie architekta i projektanta.

Opracowanie:
Poznań, Słowackiego 44/46 lok. 6
tel. 61 843 32 39
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz