Materiał Partnera

Co robić w wakacje na Kaszubach?

Co robić w wakacje na Kaszubach?

Zielone lasy, czyste jeziora, średniowieczne zabytki i krajobrazowe trasy rowerowe - to wszystko znajdziesz na Kaszubach. W tym roku, zamiast na południe Europy, wybierz się na północ Polski i skorzystaj z atrakcji, które oferuje ten raj na ziemi!

Kontakt z naturą

Kaszuby to doskonałe miejsce, aby oderwać się od miejskiego zgiełku. Nigdzie indziej nie znajdziemy takiej bliskości lasów, jak tam. Małe zagajniki, wielkie lasy świerkowe, zapraszające szumem liści laski brzozowe... Korzystajmy z ogromu leśnych ścieżek, które znajdziemy prawie na każdym kroku. Wychodząc na taki spacer, nie zapomnijmy o koszyku na grzyby!

Jeśli jesteśmy fanami wycieczek rowerowych, Kaszuby są miejscem wprost stworzonym dla nas. Na ich terenie znajdują się dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych, ciągnących się przez lasy i malownicze wsie.

Z kolei jeśli naszym żywiołem jest woda, co kilka kilometrów znajdziemy legalne kąpielisko ukryte w lesie, zachęcające do skorzystania z jego uroków piaszczystą plażą i czystą wodą. Nie zapomnijmy także o rzekach - Radunia, Łeba czy Brda to idealne miejsca na spływy kajakowe. Dopytajmy okolicznych mieszkańców, jaka rzeka lub jej fragment będą najlepsze do naszych umiejętności. Niektóre z nich mogą nas bowiem szybko nauczyć pokory...

Historyczne zabytki

Jeśli wybierzemy noclegi na południowym skraju Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, na przykład pięknie położony Ośrodek Wczasów Zdrowotnych "U zbója", koniecznie odwiedźmy okoliczne miasta i miejscowości. Wśród nich najwięcej atrakcji oferuje Kościerzyna, która prawa miejskie uzyskała w XIV wieku! Przejdźmy się po niej śladami zabytkowych kościołów, odwiedźmy rynek ze średniowiecznym układem ulic czy liczne muzea, w tym Muzeum Kolejnictwa. Jeśli chcemy skorzystać z bardziej współczesnych atrakcji, także na południu Parku znajdziemy Szymbark z jego sławną wieżą widokową, domem do góry nogami, bunkrem Gryfa Pomorskiego czy statuą Światowida Kaszubskiego.

Tajemnicze miejsca

Niewiele osób wie, że Kaszuby mają historię o wiele dłuższą, niż historia Polski. Archeolodzy znaleźli w ziemi pozostałości po Wikingach, a nawet Gotach! To właśnie ci drudzy są według naukowców odpowiedzialni za kamienne kręgi, które znajdziemy w kilku, oddalonych od siebie miejscach na Kaszubach. Najbliżej Kaszubskiego Parku Krajobrazowego znajdują się Kamienne Kręgi w Węsiorach. Miejscowi opowiadają, że jest to miejsce magiczne, w których  szwankują urządzenia elektroniczne, a odwiedzający je turyści opowiadają o poprawie zdrowia. Pamiętajmy tylko, aby ich nie dotykać. Są one bowiem porośnięte niespotykanymi nigdzie indziej i rzadkimi porostami, które rosną na nich od setek lat!

Nocleg w sercu Kaszub

Decydując się na wakacje na Kaszubach, mądrze wybierzmy bazę noclegową. Niech będzie ona na skraju lub w sercu lasu, abyśmy mogli korzystać z uroków tego miejsca od samego rana do późnego wieczora. Już po kilku dniach spędzonych w tym miejscu poczujemy się doskonale.

Opracowanie:
Gołubie, Wczasowa 29
tel. 58 684 36 57
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz