Materiał Partnera

Co robi księżyc za dnia?

Co robi księżyc za dnia?

Czyli kiedy odpoczywa bliski przyjaciel Ziemi?

Niezależnie od pory roku jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że za dnia jest widno, bo świeci Słońce, a nocą zaś na niebie błyszczy z oddali Księżyc.

Słońce jest Gwiazdą niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju. Z tego też powodu Planety muszą się nim dzielić między sobą. Jak zaś jest z Księżycem?

Czym jest Księżyc i dlaczego „świeci”?

Księżyc, który widzimy na niebie, to kosmiczny przyjaciel Ziemi. Jest przypisany do jej orbity i pełni rolę naturalnego satelity. Pełne okrążenie wokół ziemi robi raz na miesiąc, dlatego też niekiedy możemy spotkać się z terminem „miesiąca Księżycowego” lub „miesiąca lunarnego”, który trwa dokładnie 29,53 dnia.

Podczas swojej codziennej wycieczki, Księżyc wraz z Ziemią zmieniają swoją pozycję względem słońca. Dlatego też na jednej części półkuli ziemskiej jest noc, gdy w tym samym czasie po drugiej stronie jest pełnia dnia. Księżyc sam w sobie nie jest jednak świecącą gwiazdą i nie ma takich samych właściwości, jak Słońce.

Dlaczego zatem w nocy mamy wrażenie, jakby Księżyc rozświetlał niebo swoim blaskiem? To efekt odbijanych od powierzchni Księżyca promieni słonecznych.

Co się dzieje z Księżycem, kiedy u nas jest dzień?

Orbita ziemska nie jest idealnie okrągła, ale ma kształt elipsy. Ziemia i Księżyc przyciągają się wzajemnie działaniem sił grawitacyjnym, ale wzajemnemu zderzeniu zapobiega siła odśrodkowa ruchu samej orbity. Księżyc w swoim cyklu podróżuje wokół Ziemi stawiając się tym samy w różnych pozycja względem Słońca. To dlatego zdarza się, że również za dnia jesteśmy w stanie zaobserwować go wyraźnie na niebie, a czasami nie widzimy go wcale. Kiedy Księżyc obrócony jest dokładnie przodem do Ziemi i tyłem do Słońca, promienie słoneczne odbijają się od tej jego strony, której nie widzimy z naszej pozycji.

Jaki wpływ ma obecność Księżyca na cykle ziemskie?

Księżyc nie jest obojętny dla przyrody na Ziemi. Ze względu na silną grawitację – czyli przyciąganie, naturalne ziemskie zasoby, głównie wody, reagują na ruchy Księżyca. Tak np. powstaje ruch wodny – morski czy oceaniczny – a co za tym idzie, Księżyc bezpośrednio wpływa na przypływy i odpływy.

Rodzaj i siła pływów zależy od wzajemnej pozycji jednocześnie Ziemi, Słońca oraz Księżyca. Kiedy leżą one w tej samej linii, ich siły grawitacyjne działają w jednym kierunku, co powoduje, że pływy (odpływy i przypływy) są największe. Kiedy natomiast siły Słońca i Księżyca działają do siebie prostopadle, pływy stają się słabsze.

Niesamowita Natura w „domowych” warunkach

Zjawiska przyrodnicze w Naturze to fascynujący i rozległy wątek. O wielu z nich wiemy, ale wiele wciąż pozostaje tajemnicą. Czy potrafisz np. zbadać skład powietrza lub stworzyć w butelce tornado? Takie doświadczenia i eksperymenty, pobudzające wyobraźnię i szerzące wiedzę, można wykonywać na przyrodniczych warsztatach dla dzieci. To fantastyczna zabawa, poznawać świat razem ze swoim dzieckiem.

Źródło: Mali Naukowcy – urodziny dla dzieci

Oceń artykuł (5)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz