Artykuł sponsorowany

Co robi geodeta przy budowie domu?

Co robi geodeta przy budowie domu?

Każda inwestycja budowlana wymaga obecności wielu fachowców, między innymi geodety. I choć większość z nas wie, że jest on niezbędny przy budowie, to jednak niezbyt wiele osób orientuje się w zakresie jego obowiązków. Dlatego spieszymy z pomocą i wyjaśniamy wszystkim, którzy budowę domu mają przed sobą, na czym polegają zadania geodety i kiedy warto zwrócić się do niego po raz pierwszy.

Pierwszy kontakt z geodetą

Choć geodeta jest niezbędny na wczesnym etapie inwestycji, tak naprawdę warto się do niego zwrócić jeszcze na etapie zakupu działki. Dlaczego? Otóż specjalista pomoże ustalić rzeczywiste granice nieruchomości i ocenić, czy faktycznie pokrywają się z tym, co zapewnia sprzedający. Ewentualne rozbieżności nie zawsze są spowodowane celowym wprowadzeniem w błąd - czasem granice się zacierają, znaki graniczne ulegają uszkodzeniu i sprzedający nie zawsze jest świadom prawnych granic swojej działki.

Mapy do celów projektowych

Drugi kontakt z geodetą (a dla wielu inwestorów pierwszy) będzie miał miejsce przy tworzeniu tak zwanych map do celów projektowych. Takiej mapy będzie potrzebował architekt, aby wykonać projekt domu na działce i projekt wszystkich przyłączy (np. wodociągowe, energetyczne, kanalizacji sanitarnej). Te dokumenty są niezbędne, aby ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Tyczenie budynku

Kolejne zadanie, do którego obecność geodety jest niezbędna, to tak zwane tyczenie budynku, czyli wyznaczenie go na działce. Innymi słowy, specjalista określa, gdzie konkretnie ma stać przyszły dom. Wbrew pozorom ta czynność nie jest taka prosta, na jaką może wyglądać. Dlatego zgodnie z przepisami tyczenie budynków może wykonać tylko i wyłącznie geodeta, np. z firmy Barbara Twardowska Usługi Geodezyjne. Nie daj się przekonać, że może zrobić to ktoś inny, a ty dzięki temu zaoszczędzisz. Pomyłka takiej przypadkowej osoby (która jest niemal pewna) może cię sporo kosztować.

Przyłącza

Kolejnym zadaniem geodety jest wytyczenie przyłączy i ich pomiar. Wytyczenie przyłączy polega na określeniu, w którym miejscu w terenie mają one przebiegać. Z kolei pomiaru dokonuje się, gdy budowa jest już na zaawansowanym etapie. Dokonując pomiaru przyłączy, geodeta opracowuje mapy powykonawcze. Są to mapy obrazujące dotychczasowy stan budowy.

Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza

Ostatnim zadaniem geodety przy budowie domu jest pomiar powykonawczy budynku, czyli sprawdzenie zgodności budynku z pierwotnym projektem. Całość kończy opracowanie mapy, która jest przekazywana odpowiedniemu starostwu. Urząd „nanosi” świeżo wybudowany dom na mapy państwowe. Warto dodać, że konieczność geodety przy budowie domu jest uregulowana przepisami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz