Materiał Partnera

Co powinniśmy wiedzieć o instalacji domofonowej?

Co powinniśmy wiedzieć o instalacji domofonowej?

Domofon to rodzaj urządzenia, które obecnie spotykamy praktycznie na każdym kroku niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku, idziemy do pracy czy do kogoś znajomego w odwiedziny, ponieważ jest on naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem, a i na rynku dostępnych jest jego wiele rodzajów. Właśnie dlatego postaramy się przybliżyć nieco charakterystykę tego urządzenia.

Czym jest domofon?

Domofon to rodzaj urządzenia, którego tradycyjne wersje przypominają nieco telefon stacjonarny, a jego głównym zadaniem jest kontakt z osobą dzwoniącą do drzwi naszego domu i ewentualne ich otwarcie przy pomocy specjalnego przycisku.

Z czego zbudowana jest instalacja domofonowa?

Instalacja domofonowa to szereg różnego rodzaju urządzeń oraz drobnych elementów, które postaramy się opisać, aby przybliżyć ich charakterystykę i można wśród nich wyróżnić:

  • Unifon - Jest to element domofonu, który znajdziemy oczywiście we wnętrzu budynku i jest on dostępny w dwóch wersjach a mianowicie głośnomówiącej oraz słuchawkowej, a jego głównym zadaniem jest porozumiewanie się z osobą dzwoniącą do bramy bądź drzwi oraz zwolnienie blokady umożliwiającej otwarcie drzwi po wciśnięciu przycisku znajdującego się na panelu unifonu.
  • Bramofon - Ten element znajduje się na zewnętrznej stronie budynku bądź bramy i jest to specjalny panel posiadający wbudowany głośnik i mikrofon, dzięki którym możemy skontaktować się z osobą do drzwi, której dzwonimy oraz oczywiście klawiaturę numeryczną (bądź pojedyncze przyciski z przypisanym numerem mieszkania), dzięki której mamy możliwość wpisania kodu otwierającego drzwi bądź dzwonienia pod określony numer mieszkania lub biura.
  • Elektrozaczep - Jak wspomnieliśmy wyżej, bramofon i unifon umożliwiają nam otwieranie drzwi, dzięki zwolnieniu blokady a blokadą tą właśnie jest elektrozaczep, który montuje się w drzwiach wejściowych. Poza wyżej wymienionymi elementami w skład urządzeń związanych z instalacją domofonową wchodzą również takie elementy jak kable telekomunikacyjne, zasilacz oraz wzmacniacz i generator akustyczny, bez których domofon nie działałby prawidłowo.

Jakie są rodzaje domofonów?

 Wśród domofonów, jakie obecnie są dostępne na rynku, wymienić można:

  • Domofon analogowy - Jest to chyba najstarszy system domofonowy i najrzadziej używany obecnie, ponieważ jakość połączenia w tym urządzeniu jest kiepska i nadaje się ono w zasadzie tylko do obsługi jednego bądź maksymalnie dwóch pomieszczeń.
  • Domofon cyfrowy - Ten system jest w stanie obsłużyć sporą ilość pomieszczeń, dlatego też właśnie znajduje on zastosowanie w wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych bądź biurowych.
  • Domofon analogowo-cyfrowy - Jest to system, który w swoim zestawie posiada analogowy unifon oraz cyfrowy bramofon i łączy wszystkie funkcje obu rodzajów domofonu.
  • Wideofon - Tego typu domofon to jedno z najnowocześniejszych urządzeń, ponieważ poza standardowym wyposażeniem posiada on również kamerę zamontowaną w panelu bramofonu oraz ekran, dzięki któremu możemy ujrzeć osobę dzwoniącą do naszych drzwi. Wśród tego typu urządzeń wyróżnić możemy wideofony natynkowe, podtynkowe, a także posiadające szyfrator bądź czytnik umożliwiający nam otwarcie drzwi przy pomocy karty magnetycznej.

Zalety posiadania domofonu

Dzięki zastosowaniu w naszych domach domofonu możemy czuć się o wiele bezpieczniejsi, co jest niewątpliwą zaletą, ponieważ w momencie gdy ktoś dzwoni do naszych drzwi, mamy możliwość przed ich otwarciem sprawdzić, kim jest osoba po drugiej stronie dzięki kontaktowi głosowemu bądź kamerze (w przypadku wideofonu), co nie było by możliwe przy tradycyjnych dzwonkach. Kolejna zaleta to oczywiście możliwość wyboru pomiędzy kilkoma dostępnymi opcjami systemów domofonowych, dzięki czemu możemy zakupić taki domofon, który spełni nasze wszystkie oczekiwania co do tego urządzenia.

Jak zamontować domofon?

Instalacja poszczególnych elementów systemu domofonowego to nie łatwa sprawa, dlatego też warto zwrócić się z tym do fachowców takich jak osoby pracujące w firmie SatSpec, którzy poza montażem domofonów oraz wideofonów zajmują się również montażem telewizji satelitarnych oraz monitoringu CCTV.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz