Artykuł sponsorowany

Co powinniśmy wiedzieć na temat żywopłotów?

Co powinniśmy wiedzieć na temat żywopłotów?

Ogrody pełne są różnego rodzaju roślinności, o którą trzeba również w odpowiedni sposób dbać. Jedną z najczęściej stosowanych kompozycji roślin są oczywiście żywopłoty, które zobaczyć możemy praktycznie w każdym ogrodzie i pełnią one nie tylko funkcję upiększającą, ale również zapewniają nam niejako większą prywatność na naszym terenie. Opisujemy przydatne informacje na temat żywopłotów.

Czym jest żywopłot?

Żywopłot to kompozycja drzew lub krzewów, które nasadzane są w sposób liniowy bardzo blisko siebie tak, by stworzyć coś na wzór płotu rozgraniczającego na przykład dwie części danego terenu. Oczywiście aby żywopłot spełniał swoją podstawową funkcję, to musi zostać on stworzony z roślin, które będą odporne na bardzo częste ich przycinanie. Wśród roślin, które idealnie sprawdzą się jako główny składnik żywopłotu wymienić możemy niewątpliwie:

  • Żywotnik zachodni - Jest to rodzaj rośliny iglastej, która występuje w kilku odmianach, spośród których możemy wybrać takie, które rosną bardzo szybko i wymagają częstego przycinania lub też te, które rosną wolniej, ale są zdecydowanie bardziej gęste i nie trzeba ich regularnie przycinać.
  • Bukszpan wiecznie zielony - Tego typu roślina posiada bardzo gęsto rozstawione, drobne, błyszczące listki o ciemnozielonej barwie. Bukszpan wiecznie zielony doskonale znosi częste przycinanie i choćby dlatego jest jedną z najczęściej wybieranych roślin ozdobnych do tworzenia żywopłotów.
  • Berberys Thunberga - Jest to krzew, który dostępny jest na rynku w wielu odmianach kolorystycznych, dzięki czemu możemy stworzyć z niego żywopłot o bardzo charakterystycznej barwie.
  • Grab pospolity - Grab pospolity to rodzaj drzewa, które zazwyczaj rośnie bardzo wysoko i z którego można również tworzyć bardzo stabilne, cieszące oko żywopłoty, a wszystko to dzięki temu, że regularnie przycinane gałęzie grabu tworzą jednolitą, bardzo gęstą strukturę.
  • Ligustr pospolity - Jest to roślina należąca do rodziny oliwkowatych, którą cechuje bardzo duża odporność na niskie temperatury. Z tego rodzaju krzewu stworzyć możemy żywopłoty dochodzące wysokością nawet do 3 metrów, aczkolwiek należy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji oraz przycinaniu.

Poza wyżej wymienionymi roślinami do stworzenia żywopłotu idealnie nadadzą się również między innymi cis pospolity, ognik szkarłatny, ostrokrzew meservy czy też buk czerwony.

Rodzaje żywopłotów

Kiedy wiemy już, z jakich roślin możemy tworzyć żywopłot, to warto sprawdzić również, jakie są jego rodzaje. W zasadzie mamy tutaj dwie opcje takie jak:

  • Żywopłoty nieformowane - Jest to rodzaj naturalnych żywopłotów, które najczęściej możemy spotkać w różnego rodzaju parkach. Tworzy się je z roślin posiadających bardzo regularny pokrój i nie trzeba ich przycinać.
  • Żywopłoty formowane - Najczęściej stosowany typ żywopłotów w każdym rodzaju ogrodu, który by uzyskać zwartą i bardzo równą linię, kształt oraz wysokość należy regularnie przycinać.

Jak urządzić żywopłot w ogrodzie?

Nasadzenie roślin służących nam jako żywopłot wymaga wielu aspektów takich jak dobór odpowiedniej rośliny do miejsca, w którym ma się znaleźć, jeśli chodzi o jego nasłonecznienie a także rodzaj gleby i w związku z tym warto zlecić ten rodzaj prac doświadczonej firmie ogrodniczej takiej jak Twój Ogród.

Opracowanie:
Gdynia, Komandorska 36A lok. 4
tel. 603 334 510
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz