Artykuł sponsorowany

Co powinna zawierać instrukcja bezpieczeństwa przeciwpożarowego?

Co powinna zawierać instrukcja bezpieczeństwa przeciwpożarowego?

Instrukcja PPOŻ jest obecnie obowiązkowa w większości obiektów, szczególnie w budynkach użyteczności publicznej. To często od sposobu jej sporządzenia zależy efektywność przeprowadzanych akcji ratowniczych, dlatego niezwykle ważne jest, aby zlecić wykonanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego ekspertowi. Co trzeba wiedzieć o instrukcji PPOŻ?

Co powinna zawierać instrukcja PPOŻ?

To, jak powinna wyglądać instrukcja bezpieczeństwa pożarowego, regulowane jest w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Według tego aktu prawnego w instrukcji PPOŻ powinny znajdować się następujące informacje:

  • jakie warunki ochrony przeciwpożarowej, które wynikają m.in. z przeznaczenia i warunków technicznych obiektu, są przewidziane w budynku;
  • w jakie urządzenia przeciwpożarowe wyposażony jest obiekt oraz kiedy i w jaki sposób powinno się poddawać je czynnościom konserwacyjnym, oraz przeglądom technicznym;
  • jak powinno się postępować w razie wystąpienia pożaru lub innego zagrożenia;
  • jakie wdrożono sposoby zabezpieczenia prac niebezpiecznych pod względem pożarowym (jeśli takie są przeprowadzane);
  • jakie są warunki i przewidziane sposoby ewakuacji ludzi z obiektu;
  • w jaki sposób użytkownicy obiektu mają zapoznać się z przepisami przeciwpożarowymi oraz treścią instrukcji PPOŻ;
  • jakie zadania i obowiązki spoczywają na stałych użytkownikach obiektu w związku z ochroną przeciwpożarową.

Oprócz tego instrukcja bezpieczeństwa pożarowego musi zawierać część graficzną, przedstawiającą szczegółowe plany obiektów oraz terenu przyległego. Ekspert Paweł Żurowski, właściciel firmy skills4u z Tychów komentuje:

Na planach muszą znajdować się informacje dotyczące m.in. wymiarów budynku, jego odległości od innych obiektów nieopodal oraz przewidywanej liczby osób użytkujących z budynku. Niezwykle ważne jest także dokonanie podziału obiektu na strefy pożarowe, wskazanie wyjść ewakuacyjnych i dróg pożarowych oraz miejsc usytuowania gaśnic i innych urządzeń przeciwpożarowych.

Profesjonalna instrukcja przeciwpożarowa

Instrukcja PPOŻ powinna zostać sporządzona przed dopuszczeniem obiektu do użytkowania. Może ona zostać opracowana wyłącznie przez osobę uprawnioną, posiadającą specjalistyczną wiedzę w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

Instrukcja PPOŻ powinna zostać sporządzona w sposób profesjonalny nie tylko ze względu na bezpieczeństwo pożarowe. Prawidłowo sporządzony i regularnie aktualizowany dokument przeciwpożarowy może być przydatny podczas negocjowania wysokości odszkodowania z firmą ubezpieczeniową.

Aby upewnić się, że funkcjonująca w obiekcie instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest zgodna z przepisami, warto przeprowadzić audyt PPOŻ. Taki audyt przygotowują firmy zajmujące się kompleksową obsługą przedsiębiorstw w zakresie BHP.

Co jeszcze należy wiedzieć o instrukcji PPOŻ?

Sporządzona instrukcja w formie wyciągu powinna zostać przekazana do odpowiedniej instytucji państwowej (zazwyczaj będzie to najbliższa Komenda Państwowej Straży Pożarnej), co ułatwi przeprowadzanie ewentualnych akcji operacyjno-ratowniczych. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna być poddawana aktualizacji przynajmniej co 2 lata.

Dokument powinien znajdować się w miejscu, gdzie będzie do niego całodobowy dostęp. Bardzo często instrukcja zawieszana jest w szafkach naściennych w miejscu widocznym i łatwo dostępnym, jednak nierzadko także pozostaje pod opieką portiera, jeśli portiernia w obiekcie czynna jest przez całą dobę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz