Artykuł sponsorowany

Co powinieneś wiedzieć o zdjęciach stomatologicznych RTG?

Co powinieneś wiedzieć o zdjęciach stomatologicznych RTG?

Wyróżniamy badania RTG poszczególnych części ciała oraz rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne. Wykonywane są one w celu zobrazowania szczęki, stawu skroniowo – żuchwowego, poszczególnych zębów, kości twarzoczaszki i tkanek. Na czym polega badanie radiologiczne zębów? Jakie wyróżniamy ich rodzaje? Jakie są wskazania do wykonania badania? Czy jest niebezpieczne dla zdrowia?

Rodzaje stomatologicznych badań rentgenowskich

Zdjęcia rentgenowskie zębów możemy podzielić na zewnątrzustne i wewnątrzustne. Zdjęcia zewnątrzustne dotyczą obrazu kości, która mogła być uszkodzona w wyniku urazu lub choroby. Lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia RTG zatok szczękowych, czaszki, skośno-boczne żuchwy, stawu skroniowo – żuchwowego. Szczególnym rodzajem są zdjęcia pantomograficzne. Chodzi o jedno zdjęcie struktury twarzy, na którym widoczne są wszystkie zęby (także te niewidoczne dla innych, gdy się uśmiechamy) oraz otaczające je tkanki np. zatoki szczękowe, wyrostka żuchwy, szczęka, żuchwa. Zdjęcie panoramiczne tego typu jest niezwykle diagnostyczne i pomocne w celu wykrycia zmian patologicznych w kościach żuchwy i szczęki czy w zatokach szczękowych. Jeżeli chodzi o badania wewnątrzustne, to te również dzielą się na zdjęcia przylegające i zdjęcia zgryzu. Zdjęcie przylegające obrazowują małą przestrzeń – około 3 zęby z korzeniami i torbielami. Takie zdjęcie jest bardzo małych rozmiarów. Zdjęcie zgryzu umożliwia zobaczenie powierzchni zgryzowej czy wady zgryzu. Ciekawym badaniem dotyczącym diagnostyki zgryzu jest także cefalometria – czyli badanie obrazujące czaszkę z pozycji bocznej. Badanie to wykonuje się głównie przy wadach zgryzu i leczeniu ortopedycznym. Dzięki badaniu możemy zobaczyć tkanki miękkie i twarde twarzy, czaszkę, podniebienie twarde i zatoki przynosowe.

Kiedy należy wykonać badanie rentgenowskie zębów?

Wskazaniem do badania są wszelkie urazy lub pobicia, a także różnorodne choroby począwszy od chorób przyzębia czy próchnicy, przez badanie tkanek kostnych, aż po nowotwory. Podobnie jak i w przypadku zwykłych badań RTG jednorazowa dawka – choć duża – nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża. W przypadku rentgenowskich zdjęć stomatologicznych, bardziej narażony jest pracownik, który wykonuje zdjęcia. Koniecznie, musi on założyć ochraniający fartuch. Aby zdjęcia rentgenowskie zostały wykonane na najwyższym poziomie warto udać się do profesjonalnej pracowni RTG typu Dax-Ad Anna Drobiecka.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz