Materiał Partnera

Co powinieneś wiedzieć o rozbiórce i wyburzeniu domu?

Co powinieneś wiedzieć o rozbiórce i wyburzeniu domu?

Czasami dysponujemy budynkiem na działce, który - czy to ze starości, czy z powodu dużego zniszczenia, czy po prostu nie jest nam potrzebny – nadaje się tylko do rozbiórki lub wyburzenia. Pozostaje przez nami pytanie – czy go rozebrać czy wyburzyć? Czym różnią się te dwa terminy? Kto to powinien zrobić? O czym należy pamiętać?

Wyburzenie czy rozbiórka

Mimo, że potocznie dwóch tych terminów (rozbiórka i wyburzeniu domu) używa się zamiennie, należy wiedzieć, że tak naprawdę oznaczają one coś innego. Jeżeli chodzi o rozbiórkę, daje nam ona możliwość odzyskania niektórych materiałów, których użyciem na jej budowę. Wyburzenie z kolei nie pozostawia takiej opcji. To likwidacja budynku. Przy ręcznym wyburzeniu może jeszcze coś zdołamy uratować, ale przy mechanicznym na pewno już nie. Ręczne wyburzanie jest rzadko stosowane. Tak naprawdę możliwe jest tylko wtedy, gdy budynek był zbudowany z mało wytrzymałego materiału. W przypadku innych materiałów konieczne jest użycie spychaczy czy koparek (maszynowe wyburzenie). To wszystko wymaga nakładów finansowych. Musimy zapłacić nie tylko za same prace wyburzeniowe czy rozbiórkowe, ale także za wywieziono gruzu (choć wywodzi je firma rozbiórkowa) czy pozostałości domu na wysypisko.


Profesjonalna firma rozbiórkowa

Rozbiórka budynku bezsprzecznie powinna być zlecone profesjonalnej firmie typu PHU A-Z Krzysztof Dobicki. Wszystkie prowadzone roboty rozbiórkowe powinny być przeprowadzone zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym bezpieczeństwa i higieny podczas wykonywania robót budowlanych. Profesjonalna firma musi najpierw zadbać o odłączenie instalacji gazowych, elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych. Pracownicy muszą także prowadzić dziennik robót budowlanych oraz trzymać się wyznaczonego wcześniej planu rozbiórki. Jeżeli chodzi o koszty, jest to uzależnione od objętości budynku, grubości jego ścian, wysokości budynku, rodzaju jego konstrukcji, ilości pozostałości materiału po wyburzeniu lub rozbiórce oraz odległości na jaką trzeba będzie wywieźć gruz. Obecnie to prawo wymusza zatrudnienie odpowiedniej ekipy do rozbiórki. Ma to jednak sens, gdyż tylko wtedy możemy być pewni, że wszystkie prace zostaną wykonane dokładnie z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.  

Opracowanie:
Puszczykowo, Mickiewicza 4
tel. 571 468 195
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz