Materiał Partnera

Co powinieneś wiedzieć o łożyskach igiełkowych?

Co powinieneś wiedzieć o łożyskach igiełkowych?

Wiele urządzeń i maszyn nie mogłoby funkcjonować bez ruchu obrotowego. Do jego wykonywania niezbędne są łożyska, które różnią się między sobą pod względem budowy i konstrukcji, a co za tym idzie, sposobem działania. W przekładniach czy sprężarkach klimatyzacyjnych niezwykle istotny komponent stanowią łożyska igiełkowe, zawdzięczające swą nazwę od charakterystycznego kształtu elementu tocznego.

Zróżnicowany świat łożysk

Łożyska, jakie znamy w obecnej postaci, zostały opracowane pod koniec XIX wieku. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że są jednym z najczęściej używanych elementów maszyn, również tych stosowanych w branży motoryzacyjnej. W końcu to one podtrzymują i prowadzą części, które obracają się względem siebie, a ponadto pomagają zmniejszać tarcie, przedłużając żywotność sprzętu. Jeśli musielibyśmy wskazać najbardziej popularny typ łożysk, byłyby to zdecydowanie łożyska toczne, pod wieloma aspektami wyprzedzające modele o konstrukcji ślizgowej. Swoje walory zawdzięczają przede wszystkim prostej budowie, gdyż składają się z umieszczonego w oprawie pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego, zlokalizowanego z kolei na wale. Oddzielone są one przez osadzone w koszyku elementy toczne, które mogą występować w licznych kształtach. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest przenoszenie obciążeń promieniowych oraz ciągła praca przy dużych prędkościach, doskonale sprawdzą się łożyska igiełkowe, nazywane tak właśnie ze względu na swój specyficzny wygląd. Warsztaty czy zakłady produkcyjne zaopatrują się w tego typu elementy w wyspecjalizowanych punktach. Wysoki poziom usług i konkurencyjne ceny gwarantuje zwłaszcza hurtownia Eltom z siedzibą w Częstochowie. Przedsiębiorstwo od początku swego istnienia stawia na szeroki asortyment oraz profesjonalne doradztwo, dzięki czemu może pochwalić się ugruntowaną pozycją rynkową.

Łożyska igiełkowe – siła w prostocie

Najbardziej charakterystyczną cechą w konstrukcji łożysk igiełkowych jest mała średnica elementów tocznych w stosunku do ich długości. Zwykle nie przekracza ona 6 mm, dzięki czemu komponenty wręcz idealnie nadają się do miejsc o mocno ograniczonej przestrzeni w kierunku promieniowym, bardzo łatwo dopasowując się do wału oraz oprawy. Mimo stosunkowo niewielkiego przekroju poprzecznego, łożyska igiełkowe odznaczają się wysoką nośnością oraz sztywnością, przez co w ciasno usadowionym układzie mogą osiągać znaczne prędkości bez obaw o uszkodzenie. Trwałość eksploatacyjna komponentów jest podnoszona ponadto przez lekko zataczane końcówki igieł, zapobiegające zjawisku naprężeń szczytowych.

Nieprzenoszące obciążeń osiowych łożyska igiełkowe, chociaż nie są tak uniwersalne jak, chociażby konstrukcje kulkowe, znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykonywane w dwóch wersjach ( z pierścieniami swobodnymi lub bez) cieszą się dużym powodzeniem wśród producentów pojazdów, maszyn drukarskich czy rozmaitych narzędzi pneumatycznych.

 

Opracowanie:
Częstochowa, Botaniczna 28
tel. 34 363 57 28
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz