Materiał Partnera

Co powinien zawierać projekt technologiczny zgodny z wymogami Państwowej Inspekcji Sanitarnej?

Co powinien zawierać projekt technologiczny zgodny z wymogami Państwowej Inspekcji Sanitarnej?

Wiele osób uważa, że otwarcie własnego lokalu gastronomicznego to najlepszy pomysł na własną działalność gospodarczą. To oczywiście ze względu na duże zainteresowanie jedzeniem na mieście. Jednak zanim możliwe będzie przygotowywanie klientom jedzenie, konieczne jest przygotowanie projektu technologicznego. Czym ten projekt jest i co musi zawierać?

Pierwsze kroki do otwarcia lokalu gastronomicznego

Bez względu na to, jaki charakter będzie miał lokal gastronomiczny, jaki planujemy otworzyć, zawsze ta inwestycja wiąże się ze sporymi wydatkami. To z kolei sprawia, że wszystko należy dokładnie przemyśleć. Pierwszą rzeczą, która na nas czeka jest wybór odpowiedniego lokalu. Najważniejszą kwestię stanowi jego zlokalizowanie. Zwykle lokale gastronomiczne znajdujące się blisko centrum są lepszym wyborem, aczkolwiek ceny ich zakupu lub wynajęcia są dużo wyższe. Dlatego przed wyborem miejsca warto zorientować się, ile lokali o podobnej charakterystyce znajduje się w pobliżu oraz jak sobie one radzą.

Kolejnym krokiem w otwarciu własnego przedsiębiorstwa gastronomicznego jest określenie profilu działalności. Jeśli chcemy, by nasz biznes przynosił zyski, konieczne jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań. Wśród nich znajdują się między innymi te związane z rodzajem menu, pozyskiwaniem składników jedzenia, a także jakie naczynia i akcesoria kuchenne będą nam potrzebne do przygotowywania potraw i ich serwowania gościom. Dopiero potem powinniśmy przejść do tworzenia dokumentacji HACCP i/lub GMP/GHP.

Tworzenie projektu technologicznego

Projekt technologiczny dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej to ważny element przygotowań do otwarcia lokalu gastronomicznego. Jednak czym taki projekt właściwie jest? Projekt technologiczny to plan rozmieszczenia pomieszczeń w lokalu oraz wszystkich urządzeń, jakie będą się w nich znajdować. Tworzeniem projektów technologicznych zajmują się biura projektów, m.in. biuro Rysownik4u z Krakowa. Projekt technologiczny powstaje w oparciu o gotowy projekt architektoniczny i musi uwzględniać warunki HACCP i GMP/GHP. Należy pamiętać o tym, że projekt technologiczny trzeba wykonać przed remontem. Wówczas będziemy mieli lepszą orientację, gdzie będą znajdowały się instalacja gazowa, elektryczna i klimatyzacja. Ta wiedza pozwoli na uniknięcie uszkodzenia ich podczas prac remontowych.

W projekcie technologicznym powinny zostać uwzględnione następujące elementy wyposażenia lokalu gastronomicznego:

  • szatnia dla personelu,
  • WC dla pracowników,
  • WC dla gości,
  • bufet,
  • zmywalnia zastawy stołowej,
  • zaplecze bufetu, czyli tzw. kuchnia,
  • sala konsumpcyjna.

Oczywiście ważne jest też uwzględnienie poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz. W projekcie technologicznym trzeba zadbać o to, by umieścić w nim rodzaje krzeseł, kanap oraz stołów. Istotną rolę odgrywają również pozostałe elementy wyposażenia takie, jak bar, stoliki, a nawet podłoga. Po stworzeniu projektu technologicznego inwestora czeka jeszcze zestawienie kosztów związanych z przystosowaniem lokalu pod działalność. Ważne jest to, że w sytuacji, gdy tworzeniem projektu technologicznego zajmowała się zewnętrza firma, koszt usługi należy wpisać w biznesplan.

Opracowanie:
Kraków, Łowińskiego 7E lok. 237
tel. 12 311 00 45
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz