Artykuł sponsorowany

Co obejmuje stomatologia zachowawcza?

Co obejmuje stomatologia zachowawcza?

Leczenie zębów to zmora większości dzieci i dorosłych, ciężko znaleźć kogoś, kto wyjątkowo lubi odwiedzać gabinet stomatologa. Wybierając odpowiednie miejsce i specjalistę można jednak oszczędzić sobie wiele cierpienia i problemów. Najlepszą i najważniejszą praktyką jednak jest regularne dbanie o zęby, czego częścią jest stomatologia zachowawcza. O tym, na czym polega, opowiemy w dalszej części artykułu.

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Inną nazwą używaną powszechnie na ten dział jest także stomatologia ogólna, a obejmuje ona zabiegi podstawowe związane z naprawą i korektą stanu zębów oraz higieną jamy ustnej. Przede wszystkim wymienić tu można profilaktykę i przeciwdziałanie rozwijaniu się próchnicy. Systematyczne kontrole i stosowanie pojedynczych zabiegów stomatologii zachowawczej to sposób na utrzymanie pięknego i zdrowego uśmiechu.

Podstawą codziennego dbania o zęby jest regularne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej, jednak nawet przy wyjątkowo rygorystycznym trzymaniu się tej rutyny zaleca się przynajmniej raz w roku wybrać na przegląd do dentysty, który wykluczy ewentualne powstawanie ubytków i w razie potrzeby poinstruuje w zakresie prawidłowej higieny i pielęgnacji.

Taką profilaktyką zajmuje się dentysta, który ukończył specjalizację z dziedziny stomatologii zachowawczej. W trakcie wizyty lekarz sprawdza, czy zęby nie są poddawane działaniu próchnicy, stawia diagnozę oraz w razie potrzeby rozpoczyna niezbędne leczenie. W związku z szerokimi możliwościami, a także dużym wpływem skutków takiego leczenia na późniejsze zdrowie, powinno się wybierać jedynie sprawdzonych specjalistów, których można znaleźć w Dentis w Bytomiu.

Jakie działania i zabiegi wchodzą w zakres stomatologii zachowawczej?

Głównym założeniem zabiegów profilaktycznych jest uniknięcie rozprzestrzeniania się próchnicy przez usunięcie kamienia nazębnego, co pozwoli uniknąć bolesnego oraz skomplikowanego leczenia w przyszłości, które zwykle wiąże się dodatkowo z wysokimi kosztami.

Do głównych działań w tym zakresie zalicza się oczywiście wspomniane przeprowadzanie badań kontrolnych, a także usuwanie problemów związanych z nadwrażliwością i krwawieniem dziąseł, piaskowanie, lakierowanie, polerowanie, a także oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz kamienia.

Co więcej, ta dziedzina stomatologii zajmuje się także leczeniem wszelkich ubytków, co oznacza, że w takim gabinecie leczy się próchnicę, wypełnia ubytki, wykonuje leczenie pourazowe zębów, odbudowuje korony, wykonuje leczenie kanałowe, a także działa w zakresie higienizacji jamy ustnej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz