Artykuł sponsorowany

Co obejmuje profilaktyka stomatologiczna?

Co obejmuje profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka stomatologiczna jest bardzo ważna przy leczeniu zębów, a także przy chęci utrzymania zdrowego i pięknego uśmiechu przez lata. Jej ważnym elementem – prócz codziennej higieny jamy ustnej w domu – jest także konsultowanie się z lekarzami stomatologami. Wizyty kontrolne powinny odbywać się regularnie i poleca się, by wykonywać je przynajmniej raz na 6 miesięcy. W ich ramach nie tylko stomatolog przeprowadzi przegląd zębów. Poleca się także stosować gabinetową higienizację jamy ustnej.

Przegląd zębów – jak często go wykonywać?

Przegląd jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważny. Lekarz jest bowiem w stanie określić ogólny stan zębów i dziąseł, a także gwarantuje wykrycie nawet najdrobniejszych zmian patologicznych w tym próchnicy. Pomaga to w dalszych leczeniu, które staje się prostsze, szybsze i pozbawione dyskomfortu. Unika się także ewentualnych wysokich kosztów, które trzeba ponieść na obudowę zębów z wykorzystaniem koron, licówek czy nawet implantów. Jak często zatem stawiać się u stomatologa na przegląd zębów?

Osoby ze zdrowymi zębami i dziąsłami, a także bez wad ortodontycznych powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny raz w roku. Poleca się jednak zapisywać na przegląd co 6 miesięcy. Pacjenci, którzy mają zaś problemy ze zgryzem czy stłoczonymi zębami, z parodontozą, z recesją dziąseł, a także dzieci, seniorzy, osoby z cukrzycą powinny zaś konsultować się ze stomatologiem raz na 4 miesiące lub częściej. Dobry lekarz zawsze rozpisze indywidualny harmonogram przeglądów, uwzględniając również ważną higienizację gabinetową. O nią warto prosić lekarza stomatologa Katarzynę Pantol-Sitkowską, która prowadzi indywidualną praktykę lekarską w miejscowości Szczawno-Zdrój.

Na czym polega gabinetowa higienizacja jamy ustnej?

Gabinetowa higienizacja jamy ustnej to szereg różnych bezinwazyjnych, bezbolesnych, prostych i szybkich zabiegów, które oczyszczają zęby. Istotne jest bowiem usuwanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego – również poddziąsłowego – które odpowiadają za wiele schorzeń jamy ustnej, od rozwoju próchnicy począwszy po zapalenie tkanki miękkiej. Do najpopularniejszych zabiegów zalicza się zatem piaskowanie, a także skaling. Pierwsza metoda higienizacji zębów polega na usuwanie osadów miękkich z zębów np. tych powstałych po tytoniu czy kawie. Specjalna piaskarka oczyszcza wtedy powierzchnię szkliwa dzięki wodzie pod ciśnieniem oraz dzięki specjalnym mieszaninom (np. AIRFLOW Prophylaxis Master). Skaling zaś wykonywany jest z użyciem technologii ultradźwiękowej, która sprawdza się do rozbijania i usuwania twardszych osadów.

Czy to jednak jedyne zabiegi, które skutecznie chronią zęby przed rozwojem różnych schorzeń? Odpowiedź brzmi: nie. Stomatolodzy po piaskowaniu i skalingu zapewniają również zabezpieczenie powierzchni zębów poprzez ich fluoryzację, polerowanie oraz lakierowanie. Istotne jest także lakowanie bruzd zębowych specjalnym preparatem ochronnym. Odbywa się to bez borowania zębów.

Podążaj za wskazówkami stomatologów

W ramach profilaktyki stomatologicznej ważne są również instruktaże lekarzy dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej. Stomatolodzy pomagają dobrać pacjentom właściwą dla nich pastę i szczoteczkę, a także dodatkowe akcesoria: nici dentystyczne, płyny do płukania, maści na dziąsła czy też irygatory. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą się też w gabinecie nauczyć tego, w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby. Problemem wśród Polaków nie tylko jest zbyt rzadkie wykonywanie takiej czynności, ale także wykonywanie jej w zły sposób. Dla przykładu zbyt mocne równoległe mycie zębów może osłabić szkliwo oraz dziąsła.  

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz