Materiał Partnera

Co obejmuje kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa?

Co obejmuje kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa?

Zatrudnianie pracowników we własnej firmie niesie za sobą szereg obowiązków dla przedsiębiorcy. Musi on przede wszystkim zadbać o właściwe wypłacanie wynagrodzeń oraz zawieranie poprawnie sporządzonych umów. W tym zakresie warto zapewnić sobie profesjonalną pomoc w postaci kompleksowej obsługi kadrowo-płacowej realizowanej przez dobre biura rachunkowe. Jak konkretnie mogą one w tym zakresie pomóc firmie?

Wynagrodzenia odpowiednio rozliczone

Pensje wypłacane pracownikom to jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania przedsiębiorstwa zatrudniającego osoby na różnego rodzaju stanowiskach. Zapłata wynagrodzeń musi być przede wszystkim terminowa i rozliczona adekwatnie do wykonanej pracy oraz zapisów w zawartej między pracodawcą a pracownikiem umowie. Konieczne jest też ewidencjonowanie wypłaty, czym zajmie się dobre biuro rachunkowe. W ramach kompleksowej obsługi kadrowo-płacowej specjaliści zajmą się nie tylko prowadzeniem teczek osobowych, ewidencją czasu pracy ale również naliczaniem list płac i sporządzaniem dokumentów zgłoszeniowych do ZUS (np. ZUA, ZZA, ZCNA, ZWUA) i rozliczeniowych do ZUS (np. DRA, RCA, RZA ) czy imiennych raportów osób ubezpieczonych w formie popularnych druków RMUA. Biuro Rachunkowe Iwony Kullak gwarantuje maksymalny komfort przedsiębiorcom, którzy dzięki wynajęciu specjalistów nie muszą  martwić się o sprawy związane z obsługą kadr czy płac ale również terminowym wykonywaniem stosownych deklaracji oddawanych do ZUS. Niezbędne jest także odprowadzanie podatków, w tym od wynagrodzeń osób fizycznych, w prawidłowej wysokości.Wiąże się to z koniecznością poprawnego wypełniania deklaracji PIT-4, czym również jest w stanie zająć się renomowane biuro rachunkowe. Księgowi w ramach prowadzonej pełnej obsługi kadrowo-płacowej mogą też zadbać o dokumentację kadrową – co dokładnie wykonują w  tym zakresie?

Niezbędna dokumentacja kadrowa

Zatrudnianie pracowników wymaga od przedsiębiorcy prowadzenia ich akt osobowych. Tego typu dokumentacja kadrowa zawiera materiały związane zarówno z okresem rekrutacji pracownika, jego dokonaniami w firmie, jak i ewentualnym zakończeniem współpracy. Renomowane biuro rachunkowe  jest w stanie zająć się prowadzeniem akt pracowników– księgowi w ramach świadczonej kompleksowej obsługi kadrowo-płacowej zadbają o przygotowanie i prowadzenie tzw. teczek osobowych. Współpraca ze specjalistami jest sporym ułatwieniem dla zarządu. Obsługa kadrowo-płacowa obejmuje bowiem przygotowywanie dla właścicieli przedsiębiorstwa profesjonalnych i rzetelnych sprawozdań wszelkiego rodzaju dotyczących zatrudnienia. Dzięki temu zarząd jest w stanie optymalnie zarządzać zasobami ludzkimi i kontrolować nie tylko wypłacane wynagrodzenia, czy wykonywaną przez zatrudnione osoby pracę, ale również terminowe przeprowadzanie szkoleń BHP czy kierowanie na badania lekarskie.  Warto też wspomnieć o możliwości przekazywania rozmaitych materiałów drogą elektroniczną. Ten nowoczesny sposób prowadzenia księgowości przydaje się np. w przypadku dokumentacji oddawanej do ZUS. Warto zatem skorzystać z profesjonalnej pomocy biura rachunkowego i zapewnić swojej firmie kompleksową obsługę kadrowo-płacową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz