Artykuł sponsorowany

Co obejmują badania hematologiczne i biochemiczne zwierząt gospodarskich?

Co obejmują badania hematologiczne i biochemiczne zwierząt gospodarskich?

Przeprowadzenie badań laboratoryjnych zwierząt często jest niezbędne w celu postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Lekarze weterynarii zlecają badania hematologiczne oraz biochemiczne, by rozpoznać główny powód dolegliwości. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym różnią się te badania, co obejmują i kiedy powinno się je wykonywać.

Badania krwi są bardzo istotne szczególnie w przypadku chorych zwierząt. Umożliwiają one prawidłowe rozpoznanie schorzenia i wdrożenie właściwego leczenia. Wyróżnia się także przypadki, kiedy ich przeprowadzenie jest istotne niezależnie od stanu zdrowia zwierzęcia. Warto je bowiem wykonywać w przypadku starszych osobników, głównie tych, które przekroczyły siódmy rok życia. Profilaktyczne badania krwi powinno się robić przynajmniej raz w roku, by sprawdzić, czy zwierzęciu nic nie dolega. Należy pamiętać, że niektóre schorzenia nie dają widocznych objawów.

Czym się różnią badania hematologiczne i biochemiczne?

Badania hematologiczne są wykonywane w przypadku chorób układu krwiotwórczego, a także samej krwi. Do takich schorzeń należą przede wszystkim białaczka, chłoniaki oraz niedokrwistość. Przeprowadzanie odpowiednich badań dostarcza wiedzę na temat ważnych parametrów dotyczących krwi. Pracownik laboratorium weterynaryjnego Vet Lab Group wyjaśnia: Wyniki badań hematologicznych wskazują m.in. na ilość hemoglobiny czy poziomu hematokrytu. Nigdy nie należy lekceważyć stanu krwi, gdyż odgrywa ona bardzo ważną rolę w organizmie. Przede wszystkim odżywia narządy, a także ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu odpornościowego.

Z kolei badania biochemiczne krwi obejmują analizę składników osocza. Ich celem jest uzyskanie informacji na temat poziomu m.in. enzymów, hormonów, białek i pierwiastków śladowych znajdujących się w organizmie. Często okazują się niezbędne do postawienia właściwej diagnozy. Należy do nich przede wszystkim morfologia krwi, której wynik wskazuje na ilość krwinek białych, czerwonych oraz płytek. Wynik tego badania informuje o stanie nawodnienia organizmu, układzie immunologicznym czy krzepnięciu krwi. Jego przeprowadzenie jest niezbędne w celu stwierdzenia m.in. anemii oraz różnych infekcji.

Cel wykonywania badań krwi u zwierząt

Badania krwi są bardzo istotne w celu rozpoznania choroby i rozpoczęcia skutecznego leczenia. Przeprowadza się je przede wszystkim po zauważeniu niepokojących objawów u zwierząt. Badania laboratoryjne zwierząt powinny być dobrane przez lekarza weterynarii, który doskonale wie, co należy wykonać, by rozpoznać dane schorzenie. Wyniki wskazują na wiele cennych informacji dotyczących funkcjonowania organizmu. Umożliwiają wykrycie stanów zapalnych, nieprawidłowości związanych z pracą narządów wewnętrznych oraz wielu chorób układowych. Niekiedy badania krwi przeprowadza się w przypadku zdrowych zwierząt przed zabiegami chirurgicznymi. Dzięki temu można oszacować ryzyko i podjąć decyzję, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia np. operacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz