Materiał Partnera

Co należy zrobić z przepracowanym olejem?

Co należy zrobić z przepracowanym olejem?

Systematyczna wymiana oleju napędowego jest niezbędna, by utrzymać pojazd w dobrej kondycji technicznej.  Z racji tego, że czynność ta nie jest specjalnie skomplikowana, wiele osób decyduje się wykonać ją we własnym zakresie. Niestety mało kto wie, że zużyty olej musi być odpowiednio zutylizowany i nie dotyczy to tylko preparatów używanych do samochodowych silników. Co w takim razie należy zrobić z przepracowanymi olejami różnego typu?

Właściwa utylizacja olejów – o czym trzeba pamiętać?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przepracowany olej zaliczany jest do odpadów niebezpiecznych. Oznacza to, że nie można tak po prostu wyrzucić go do kosza, czy też wylać do sedesu. Zużyty olej, który dostanie się do gleby lub wody powoduje jej skażenie. Ciecz przenika również do wód gruntowych,  które służą często jako ujęcia wody pitnej. Złym pomysłem jest również próba spalenia przepracowanego oleju w piecu. Niebezpieczne toksyny zatruwają powietrze, którym wszyscy oddychamy. Polskie prawo jasno określa, co należy zrobić ze zużytym olejem silnikowym. Niestosowanie się do tych zasad może skutkować wysokimi karami finansowymi. Decydując się na wymianę oleju w warsztacie nie musimy się martwić o to, co zrobić ze zużytą cieczą. Przedsiębiorcy zobowiązani są bowiem do przekazywania odpadów niebezpiecznych firmom takim jak np. Dmpol, które zajmują się ich odbiorem i utylizacją.

Co zrobić przy samodzielnej wymianie oleju silnikowego?

W przypadku, gdy zdecydujemy się wymienić olej w samochodzie na własną rękę, musimy pamiętać, że naszym obowiązkiem jest przekazanie odpadu podmiotowi, który zajmie się jego regeneracją, utylizacją lub ponownym przetworzeniem. Musimy przedtem zadbać o to, by przepracowany olej odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej zlać go do kanistra lub innego szczelnego pojemnika. Odpady tego typu możemy próbować zostawić w pobliskim warsztacie samochodowym lub na stacji benzynowej. Musimy pamiętać jednak, że pracownicy owych firm nie mają obowiązku odebrać od nas zużytego oleju. Większe ilości odpadów niebezpiecznych musimy przekazać przedsiębiorstwu, które specjalizuje się w ich utylizacji. Zazwyczaj wiąże się to z dodatkową opłatą, na która należy być przygotowanym. Jak często należy wymieniać olej w aucie? Specjaliści radzą, by oleje syntetyczne wymieniać po przejechaniu 15. tysięcy kilometrów, natomiast mineralne -  po 10. Tysiącach kilometrów. Warto korzystać z olejów renomowanym producentów, które dzięki swojej wyższej jakości, zapewniają lepsze działanie silnika.  

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz