Artykuł sponsorowany

Co należy wiedzieć o mapach do celów projektowych?

Co należy wiedzieć o mapach do celów projektowych?

Planując budowę domu widać doskonale, jak wielu wymaga to przygotowań oraz niezbędnych pozwoleń. Warto wiedzieć, że potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia dokumentacja. Jednym z wymaganych dokumentów jest mapa do celów projektowych, która jest niezbędna, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Skąd ją uzyskać? Co należy o niej wiedzieć, aby nie być zaskoczonym?

Czym jest mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych to przykład opracowania kartograficznego, która zawiera w sobie także mapę sytuacyjną oraz wysokościową. Na jej podstawie możliwe jest wykonanie fachowego projektu budowy. Właśnie na niej wykonuje się projekt zagospodarowania działki. Bez niej nie jest możliwe otrzymanie pozwolenia na budowę. Konieczne jest przygotowanie minimum 3 egzemplarzy. Mapę do celów projektowych może przygotować doświadczony geodeta. W Warszawie warto zaufać doświadczonej firmie Askro Sebastian Skrobisz, która oferuje kompleksowe usługi geodezyjne. Profesjonalnie przygotują całą dokumentację, która będzie odpowiednio dostosowana do obowiązujących przepisów.

Mapa do celów projektowych zawiera dwa elementy. Jedną z nich jest część mapy opracowana na podstawie aktualnej mapy zasadniczej, a drugą stanowi część zawierająca inne elementy, takie jak linie zabudowy, osie ulic, dróg i wyznaczone obszary zielone. 

Innymi słowy, w mapie powinny znaleźć się takie informacje, jak:

  • elementy mapy zasadniczej oraz granice własności;
  • opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu;
  • lokalizację zieleni wysokiej (powyżej 2 metrów);
  • lokalizację innych obiektów, zgodnie z celem pracy.

Mapa może być zrealizowana w różnych skalach, które są wybierane na podstawie rodzaju oraz wielkości obiektu. 

Co jeszcze należy wiedzieć?

Mapę powinien przygotować odpowiednio przygotowany geodeta, który ma uprawnienia w kwestii geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych, a także inwentaryzacyjnych. Aby umożliwić sprawne przygotowanie mapy do celów projektowych należy mieć wcześniej przygotowaną mapę zasadniczą, określającą zasoby geodezyjne i kartograficzne terenu. Można ją uzyskać w Starostwie Powiatowym. Warto upewnić się, czy taka mapa jest aktualna. 

Gdy uzyska się mapę zasadniczą, geodeta odwiedza działkę budowlaną, aby dokładnie zapoznać się między innymi z jej wymiarami. Na mapie projektowej będzie musiał umieścić informacje o tym, co się znajduje na terenie. Tak zaprojektowany dokument ma ważność 3 miesięcy - po upływie tego czasu konieczne jest przygotowanie nowego dokumentu, co będzie się wiązało z wydłużeniem prac, ale nie tylko. Będą to także dodatkowe koszty.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz