Materiał Partnera

Co należy wiedzieć o kosztach transportu medycznego z zagranicy?

Co należy wiedzieć o kosztach transportu medycznego z zagranicy?

Podczas pobytu za granicą, niezależnie od tego, czy to urlop, czy wyjazd służbowy, może dojść do rozmaitych w skutkach wydarzeń. Niektóre z nich wymagają specjalistycznej opieki medycznej. Aczkolwiek czasem lepiej skorzystać z usług międzynarodowego transportu medycznego, ponieważ warunki medyczne w danym kraju mogą być gorsze niż w kraju ojczystym. Zatem co należy wiedzieć o prywatnym transporcie chorego za granicą?

Kto opłaca transport medyczny chorego z zagranicy?

Dla wielu osób medyczny transport z zagranicy jest zupełnie obcym tematem. To oczywiście nie jest korzystne, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, ponieważ wtedy na szybko szukamy informacji związanych z tą kwestią. Szczególnie interesujemy się wtedy kosztami za medyczny transport oraz kto go opłaca. Pamiętajmy, że tylko osoby posiadające ważne międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne mogą liczyć na pokrycie kosztów przetransportowania ich do ojczystego kraju przez ubezpieczyciela. Oczywiście firma ubezpieczeniowa dokładnie analizuje sytuację medyczną i bierze pod uwagę szczegółowe warunki umowy. Dopiero potem podejmuje ostateczną decyzję. Zdarza się tak, że ubezpieczyciele pokrywają koszty transportu medycznego tylko w przypadkach koniecznych, co wiąże się z brak otrzymania pomocy medycznej w kraju pobytu.

Warto zaznaczyć, że w większości państw można leczyć prawie wszystkie choroby, aczkolwiek poziom leczenia nie musi być na takim samym poziomie jak w ojczyźnie. Jeżeli pacjent uzna, że leczenie we własnym kraju dałoby lepsze efekty, wówczas firmy ubezpieczeniowe traktują to jako uzasadniony transport medyczny z zagranicy. W praktyce większość polis zdrowotnych nie pokrywa kosztów takiego rodzaju transportu medycznego, więc pacjent podróżuje za własne pieniądze. Jeżeli poszkodowany nie posiada międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, jedynym wyjściem może okazać się prywatny transport medyczny z zagranicy. Takie usługi oferuje Nona-Med i dotyczy to przewożenia chorych z większości krajów Europejskich, w tym np. z Niemiec. Oczywiście poszkodowani mogą liczyć na to, że prywatne przedsiębiorstwa są wyposażone w karetki, odpowiednio przystosowane do transportu chorych.

Co wpływa na koszt transportu medycznego z zagranicy?

Bardzo często zadawanym pytaniem jest „ile kosztuje transport medyczny i co ma wpływ na jego wysokość?”. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ na wysokość ceny prywatnego transportu medycznego wpływa kilka czynników, a każdy przypadek jest planowany indywidualnie. Oznacza to, że nie ma zryczałtowanych stawek takiego transportu. W trakcie przygotowywania kalkulacji prywatne firmy transportowe biorą pod uwagę przede wszystkim następujące czynniki:

  • rodzaj środka transportu,
  • długość trasy i czas jej trwania,
  • stan zdrowia pacjenta,
  • czas realizacji zapytania,
  • liczbę osób towarzyszących.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz