Artykuł sponsorowany

Co należy do obowiązków kierownika budowy?

Co należy do obowiązków kierownika budowy?

W trakcie przeprowadzania robót budowlanych niezbędne jest wyznaczenie odpowiednim osobom sprawowania funkcji. Jedną z nich jest kierownik budowy, czyli osoba, która ponosi pełną odpowiedzialność za realizację prac oraz za zdarzenia, które mogą wystąpić podczas robót budowlanych. To, jakie obowiązki spoczywają na kierowniku, zapisane jest w prawie budowlanym. Zobacz, jakie są obowiązki kierownika budowy oraz czego mu nie wolno robić.

Jakie są obowiązki kierownika budowy zgodnie z prawem budowlanym?

Kierownik budowy to stanowisko, które może być wykonywane tylko przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane z zakresu kierowania pracami budowlanymi. Najlepszym rozwiązaniem jest to, aby jedna osoba zajmowała się kierować prac budowlanych od samego początku to końca, aczkolwiek możliwa jest zmiana kierownika w trakcie trwania robót. Zgodnie z przepisami obowiązującego prawa budowlanego kierownik budowy, np. z firmy budowlanej KND Budownictwo z Wysokiej Głogowskiej w województwie podkarpackim, ma obowiązek złożenia stosowanego oświadczenia o przyjęciu obowiązków kierowania budową, a także dokonanie protokolarnego przejęcie od inwestora placu budowy. Poza tym do jego zadań należy zagwarantowanie stworzenia właściwego zabezpieczenia i ogrodzenia terenu oraz zamieszczenie tablicy informacyjnej budowy.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych kierownik budowy musi sporządzić lub zlecić wykonanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Za każdym razem odpowiada on za treść tego planu oraz go podpisuje. Oprócz tego na jego głowie jest zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu, a następnie umieszczenie odpowiedniego wpisu na ten temat w dzienniku budowy. Kierownik odpowiada również za to, aby prace budowlane przebiegały zgodnie z projektem, pozwoleniem na budowę, a także przepisami techniczno-budowlanymi oraz z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jeśli w trakcie robót zostaną stwierdzone ryzyka zagrożenia, jego obowiązkiem jest wstrzymanie prac i zawiadomienie o tym fakcie inwestora. Do obowiązków kierownika budowy należy też prowadzenie dokumentacji budowy, w tym dziennika budowy. Z kolei po zakończeniu inwestycji kierownik musi sporządzić dokumentację powykonawczą. Do jego zadań zalicza się także sprawdzenie działania wszelkich instalacji, a po skończeniu prac zgłoszenie inwestorowi wybudowanego obiektu do odbioru, co również musi być potwierdzone wpisem do dziennika budowy. Kierownik musi być obecny w trakcie odbioru obiektu i ma obowiązek przekazania inwestorowi oświadczenia o stworzeniu budynku zgodnie z projektem, przepisami i warunkami pozwolenia na budowę. Ponadto jego zadaniem jest przekazanie oświadczenia o doprowadzeniu terenu budowy do należytego stanu.

Co nie należy do obowiązków kierownika budowy?

Kierownik budowy musi zająć się organizacją budowy oraz dbaniem o jej prawidłowy przebieg, aczkolwiek zapewnienie poprawności technicznej nie zawsze oznacza wysoką jakość, jaką oczekuje inwestor. Należy pamiętać, że kierownik budowy nie ma obowiązku reprezentowania interesów inwestora przed wykonawcami. Wówczas dbanie o jakość prac budowlanych należy do inwestora lub wyznaczonego przez niego przedstawiciela na budowie, którym może być inspektor nadzoru inwestorskiego.

Opracowanie:
Wysoka Głogowska, Stalowa 2
tel. 692 281 582
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz