Materiał Partnera

Co najczęściej psuje się w laptopach?

Co najczęściej psuje się w laptopach?

Posiadając sprzęt elektroniczny, którego używamy na co dzień, nie możemy oczekiwać, że będzie on nam służył w nieskończoność. Jak wszystko, także elektronika podlega zużyciu oraz wypadkom, a co za tym idzie – uszkodzeniom. Ważne, by w przypadku ich wystąpienia udać się do renomowanego serwisu, który wykona dla nas wszystkie niezbędne naprawy oraz upewni się, że sprzęt jest w dobrej kondycji, by dalej mógł nam służyć.

Uszkodzenia laptopa z winy użytkownika

Gwarancje producentów laptopów nie są wieczne – a nawet jeśli usterka nastąpi w trakcie ich trwania, nie zawsze objęta jest autoryzowanym serwisem. Konieczne jest wówczas udanie się do punktu naprawy komputerów. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy uszkodzenie następuje ewidentnie z winy użytkownika. Co ciekawe, w tej kategorii najczęściej zdarzają się uszkodzenia matrycy komputera. Nietrudno wyobrazić sobie scenariusz, w którym tego typu awaria może nastąpić – wystarczy zostawić laptop w nieodpowiednim miejscu. Usterki matrycy pojawiają się skutek uszkodzeń mechanicznych: zgniecenia, upadku, nieprawidłowego przechowywania. W dalszej kolejności wśród uszkodzeń wywołanych z winy użytkownika znajdują się zalania. Któż z nas nie pił lub nie jadł przy komputerze? Najważniejsze, by pozostać ostrożnym – nie zawsze jednak jest to możliwe. Na trzecim miejscu w omawianej kategorii znajdują się uszkodzenia klawiatury, natomiast na czwartym – zwarcia. Te następują zwykle z powodu połamanych portów USB, których uszkodzenia mogą sięgać głęboko w strukturę płyty głównej laptopa. Na szarym końcu znajdują się wirusy, które również są w stanie skutecznie uniemożliwić korzystanie z komputera. Uszkodzenia matrycy są jednak dziesięciokrotnie częstsze niż krytyczne zainfekowanie komputera.

Jakie laptopy psują się najczęściej?

Każdy producent komputerów przenośnych ma swoje wzloty i upadki, przez co bardzo trudno generalizować i określać, które laptopy psują się częściej, a które rzadziej. Wykwalifikowani serwisanci pracujący np. w firmie Telkom mają do czynienia z różnymi markami. Ogólna zasada jest taka, że jeśli laptop pochodzi z taniej linii, istnieje większa szansa na jego uszkodzenie. Producenci tego typu urządzeń tną koszty gdzie się da – używają np. gorszej jakości plastiku do tworzenia obudów oraz innych komponentów. Wiele do życzenia mogą pozostawiać także „wnętrzności” komputera, także te bardzo ważne dla jego bezawaryjnej pracy, jak układ chłodzenia. Wybierając laptop na lata powinniśmy sięgnąć po taki z wyższej półki – niekoniecznie cenowej, bo używane laptopy z tak zwanych wysokich serii mogą sprawować się dobrze po latach, a z pewnością są tańsze od najnowszych modeli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz