Co musisz wiedzieć przed zakupem używanego samochodu?

Co musisz wiedzieć przed zakupem używanego samochodu?

Zakup samochodu to poważna decyzja, dlatego nie należy podejmować jej pochopnie. Szczególną uwagę powinieneś zachować przede wszystkim, gdy kupujesz samochód używany. Historia pojazdu, przebyte naprawy i stan licznika to tylko niektóre rzeczy, które musisz sprawdzić przed zakupem. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, o czym powinieneś wiedzieć, by uchronić się przed problemami z nowym samochodem.

Czy auto nie zostało skradzione?

Jest to bardzo ważna kwestia, bo w przypadku kupna skradzionego samochodu, nie tylko stracisz pieniądze, ale możesz mieć także problemy prawne. Aby temu zapobiec, zwróć uwagę na dokumenty pojazdu. Dowód rejestracyjny musi być oryginalny – wszystkie skreślenia i zamazania powinny wzbudzić twoje podejrzenia. Jeśli w dowodzie jest wpisanych dwóch właścicieli, zadbaj o to, by umowę podpisał każdy z nich.

Ważną rzeczą, na którą także musisz zwrócić uwagę, jest numer VIN. Jest to ciąg 17 znaków zawierający informacje o numerze seryjnym, roczniku, rodzaju silnika, wyposażeniu i miejscu produkcji auta. Musi on zgadzać się z numerem wybitym na nadwoziu. Znajdziesz go na przegrodzie czołowej, podłodze w przedziale pasażerskim, bagażniku lub na desce rozdzielczej samochodu.

Aby sprawdzić oryginalność auta, zobacz, czy w okolicach VIN nie ma podejrzanych spawów. Twoją czujność powinny również wzbudzić zabiegi lakiernicze w pobliżu numeru, zmiany odcienia farby i faktury powierzchni. Może być to znak przerabiania znaków i wystarczający powód, by odstąpić od transakcji używanego samochodu.

Jaki jest stan techniczny pojazdu?

Stan techniczny pojazdu jest równie ważny, co oryginalna dokumentacja. Pamiętaj, że samodzielna kontrola jest dużo bardziej skuteczna, niż zdanie się na zapewnienia sprzedawcy. Chyba nie chcesz niemiłych niespodzianek?

Samochody osobowe używane najlepiej sprawdzić podczas jazdy próbnej. Pozwoli ona na wychwycenie wad podwozia, sprawdzenie hamulców, skrzyni biegów i układu kierowniczego. Zwróć również uwagę na ślady farby i szpachli na karoserii, pofalowane blachy i zmiany odcienia lakieru, które świadczą o przebytych naprawach. Samochody używane możesz również skontrolować w centrum diagnostycznym. Koszt takiej wizyty często pokrywa sprzedający.

Ważną kwestią jest też stan licznika. Często sprzedawcy zaniżają przebieg auta, aby było ono bardziej atrakcyjne. Jeśli samochód jest zniszczony, a jego elementy wyraźnie wyeksploatowane, nie jest możliwe, by przebieg auta był mały.

Jaki jest stan prawny pojazdu?

Sprawdzenie stanu prawnego auta jest szczególnie ważne, gdy rozważasz kupno samochodu używanego z wyższej półki. Takie informacje możesz uzyskać w Rejestrze Zastawów, który jest częścią Ministerstwa Sprawiedliwości. W tym celu musisz wnieść wniosek osobiście lub drogą elektroniczną w sądzie, który prowadzi taki rejestr. Konieczne będzie także wniesienie stosownej opłaty, która wynosi od 10 do 20 złotych.

Na odpowiedź czeka się kilka dni, jednak daje ona gwarancję, że zakupione auta używane nie są obciążony zobowiązaniami poprzedniego właściciela.

Czy samochód jest ubezpieczony?

Przy zakupie samochodu należy zwrócić uwagę na jego ubezpieczenie OC. Wraz z kupnem na nowego właściciela przechodzą bowiem prawa i obowiązki związane z posiadaniem polisy. Jeśli w dniu podpisania umowy auto nie będzie ubezpieczone, to właśnie na kupującego zostanie nałożona kara.

Stan polisy najłatwiej sprawdzić za pośrednictwem strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, podając nr rejestracyjny i nr VIN pojazdu. Jeśli w bazie nie ma informacji o OC auta, ale jego właściciel posiada stosowny dokument, należy zwrócić uwagę, czy dane pojazdu zgadzają się z tymi umieszczonymi na certyfikacie OC.

Jeśli samochód nie jest ubezpieczony, należy zrobić to jak najszybciej. Internetowe ubezpieczenie OC pozwala na wykupienie polisy nawet od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie pozwoli ci zaoszczędzić problemów.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o kupnie samochodu pamiętaj, że czas oględzin pojazdu nie powinien być zbyt krótki. Jazda próbna pozwoli na zapoznanie się z działaniem podzespołów i sprawdzenie, czy auto naprawdę nam pasuje. Z kolei dokładne sprawdzenie dokumentów pozwoli uniknąć problemów prawnych.

Oceń artykuł (3)
3,0
Komentarze
Dodaj komentarz