Artykuł sponsorowany

Co musisz wiedzieć o instalacjach gazowych w domach jednorodzinnych?

Co musisz wiedzieć o instalacjach gazowych w domach jednorodzinnych?

Ogrzewanie gazem to ekologiczny sposób na zapewnienie wysokiego komfortu cieplnego w domu jednorodzinnym. Sprawdźmy, jakie są warunki montażu instalacji gazowej oraz z czego składa się standardowa instalacja w domu jednorodzinnym.

Rodzaje instalacji gazowej

Gaz zalicza się do grupy konwencjonalnych paliw energetycznych i jest wykorzystywany na trzy sposoby: do ogrzewania budynku, podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz w kuchennych płytach grzewczych. W zależności od rodzaju dostarczanego gazu instalacja może mieć dwie formy – gaz płynny (LPG i propan) lub gaz ziemny. Gaz płynny magazynowany jest w zbiorniku lub baterii zbiorników bądź butli zamontowanych na zewnątrz budynku. Pomimo względnie wysokich kosztów system nie sprawia trudności w obsłudze i często jest stosowany jako zasilanie tymczasowe do momentu podłączenia do budynku przyłącza gazowego. Gaz ziemny jest z kolei stosowany, jeżeli do posesji można doprowadzić przyłącze sieci gazowej.

Jak zbudowana jest domowa instalacja gazowa?

Schemat instalacji gazowej domu jednorodzinnego obejmuje układ przewodów i urządzeń, umieszczonych w środku i na zewnątrz budynku, obejmujący: przyłącze z gazociągu źródłowego, kurek główny z gazomierzem zlokalizowany w szafce gazowej na granicy posesji, instalacje zewnętrzną od szafki gazowej do budynku, a w budynku pion i poziomy doprowadzające gaz do urządzeń gazowych.

Początek instalacji stanowi złącze za kurkiem głównym służącym do odcinania instalacji w szafce gazowej, zaś jej zakończeniem – urządzenie gazowe wraz z instalacjami spalinowymi.

Kotłownia gazowa

Kotły gazowe zajmują niewiele miejsca, są praktycznie bezobsługowe, a ich montaż przebiega szybko i sprawnie. Urządzenia przyjmują zazwyczaj formę wiszącą i cechują się niewielkimi gabarytami. Najczęstszym wyborem do domów jednorodzinnych są kotły grzewcze o mocy do 30 kW, które mogą zostać umieszczone na dowolnej kondygnacji – także w piwnicy. Wybór miejsca warto skonsultować z technikami, np. z Instal-Sanit.

Kotłownia gazowa musi zostać wyposażona w otwarty otwór nawiewny umieszczony na wysokości do 30 cm nad podłogą. W przypadku urządzeń zainstalowanych do komina koncentrycznego powietrzno-spalinowego w zupełności wystarczą otwory w drzwiach.

Przyłączenie do sieci gazowej – wymogi

W przypadku przyłączenia instalacji do sieci gazowej inwestor musi zwrócić się z wnioskiem do gestora sieci gazowej o określenie warunków przyłączenia, a następnie podpisać umowę przyłączeniową. Oprócz wniosku należy dostarczyć także mapę z oznaczoną lokalizacją szafki gazowej, kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do użytkowania. Na odpowiedź od zakładu trzeba czekać na ogół 14 dni. W chwili obecnej formalności te można bez problemu załatwić online poprzez dedykowany portal przyłączeniowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz