Materiał Partnera

Co musisz wiedzieć, jeśli zamawiasz strojenie pianina?

Co musisz wiedzieć, jeśli zamawiasz strojenie pianina?

Pianino oraz fortepian to bardzo cenne i drogie instrumenty. Aby jak najdłużej zachowały swoją sprawność i zapewniły czyste dźwięki, trzeba o nie systematycznie dbać. Jedną z regularnie wykonywanych czynności jest strojenie. Przeprowadza je wyspecjalizowany pracownik firmy usługowej. Zanim jednak zaprosisz go do domu, dowiedz się, na czym polega strojenie i kiedy je wykonać.

Po co, kiedy i jak często konieczne jest strojenie?

Strojenie to czynność, która polega na przywracaniu dźwięków, jakie są przypisane poszczególnym strunom. Ich brzmienie jest efektem grubości struny oraz jej naciągu, czyli napięcia pomiędzy krańcowymi zaczepami. Kiedy naciskamy klawisz pianina lub fortepianu, struna zostaje uderzona i wyzwala ton o określonej wysokości. Niestety, na skutek różnych czynników zewnętrznych, jak zmiany temperatury otoczenia czy oddziaływanie fizyczne, napięcie strun ulega zmianom, a dźwięk zatraca swoją właściwą wysokość. Przywrócenie pierwotnego stanu wymaga pomocy stroiciela, który za pomocą odpowiednich narzędzi dociągnie struny do właściwego poziomu naprężenia.

Strojenie wykonuje się zawsze po jakimkolwiek przemieszczaniu instrumentu. Szczególnie destrukcyjnie na struny wpływa transport, dlatego stroi się zawsze instrumenty przewożone z wypożyczalni lub ze sklepu, np. takiego jak Nord-Piano Tomasz Walczak, który specjalizuje się w sprzedaży pianin i fortepianów. Konieczne jest też strojenie fortepianu, który został kupiony z tzw. drugiej ręki.

Tradycyjnie użytkowane instrumenty należy poddawać temu zabiegowi systematycznie. Wówczas czas poświęcony na wykonanie usługi jest krótszy, a jej koszty mniejsze. Zaleca się zapraszanie specjalisty minimum raz w roku, a nawet co 6 miesięcy. Dopracowywanie brzmienia jest też konieczne po wszelkich naprawach czy wymianie strun, kołków stroikowych lub płyty rezonansowej. Strojenie instrumentu najlepiej zlecać w okresach,
w których następują największe wahania temperatur. Takie warunki panują wiosną i jesienią.

Jak przebiega strojenie instrumentu?

W ujęciu technicznym strojenie fortepianu polega na przekręcaniu kołków stroikowych, do których przymocowane są struny. Przez ich dokręcanie lub poluzowanie zmienia się naciąg każdej z nich, a w konsekwencji także wydawany dźwięk. Przekręcanie kołków wymaga stosowania specjalnego klucza, do którego używania niezbędne są wprawa i doświadczenie. Często zmiana naciągu wymagana jest tylko w minimalnym zakresie, co oznacza, że stroiciel musi bardzo precyzyjnie posługiwać się narzędziem. Zbyt gwałtowny ruch mógłby zniweczyć jego pracę. Trudnością w strojeniu fortepianów jest to, że posiadają one około 240 strun,  które często przypisane są do klawiszy w parach.  Efektem strojenia ma być harmonia dźwięków i zgodność z brzmieniem gamy.

Podczas strojenia pojedynczej struny fachowiec wygłusza wszystkie sąsiednie poprzez nakładanie na nie specjalnej taśmy filcowej. Narzędziem, które pomaga w ustalaniu dźwięku wyjściowego jest kamerton, który generuje stały dźwięk o wysokości 440 Hz lub inne np. 441 Hz, 442 Hz, 443 Hz... Na jego podstawie stroiciel ustawia tzw. temperację, czyli odległość pomiędzy poszczególnymi tonami kwarty, kwinty lub oktawy.

Strojenie to żmudna, pełna dźwięków praca, której wykonanie zazwyczaj trwa około 1,5 godziny. Jej koszt uzależniony jest od stopnia rozstrojenia instrumentu i wynosi od 200 zł wzwyż.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz