Artykuł sponsorowany

Co można zrobić z dyni?

Co można zrobić z dyni?

Dynia – pomarańczowe warzywo, które urzeka przede wszystkim swoim wyglądem, ale jest również bogate w wartości odżywcze . Sporo osób nie ma pojęcia, że dynię można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Jesień i zima to pora, kiedy dynia jest łatwo dostępna. Idealnie nadaje się na przetwory i różnego rodzaju dania, a także desery.

Samo zdrowie

Dynia to cenne źródło wielu składników odżywczych. Zawiera witaminy A, B i D, makro i mikroelementy, w tym cynk, potas oraz białko, pektyny i kwasy organiczne. Jest warzywem o niskiej kaloryczności. Dynia przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu organizm pozbywa się nagromadzonego tłuszczu. Do tego zapobiega krzywicy, wzmacnia wzrok i chroni przed nowotworami. Z tego względu jest zalecana małym dzieciom, seniorom, osobom walczącym z nadwagą oraz osobom z osłabieniem. Dodatkowo obecna w niej witamina E bardzo dobrze wpływa na cerę, utrzymując odpowiednią wilgotność skóry i zwalczając wolne rodniki. Jest polecana kobietom w ciąży, osobom z miażdżycą czy niewydolnością nerek. Należy pamiętać, że im intensywniejszy pomarańcz miąższu tym dynia zawiera więcej witamin.

Przetwory z dyni

Przetwory z dyni można przygotować samodzielnie. Jednak dla tych, co nie lubią takiej zabawy w kuchni bądź zwyczajnie nie mają na nią czasu, producenci przetworów, tacy jak Dagoma, mają gotowe rozwiązania, które są dostępne na półkach w dużych marketach i małych osiedlowych sklepikach. Dynię rzadko spożywa się na surowo – jej miąższ jest twardy i mało soczysty. Natomiast świetnie nadaje się do przyrządzania przetworów, ciast, zup, sosów oraz przecierów. Dynia  to doskonałe warzywo na pikle. Najczęściej dostępna jest w wersji słodko-kwaśnej, pokrojona w dużą lub małą kostkę. Marynowana dynia może być wzbogacona zielem angielskim i liściem laurowym, goździkami oraz cynamonem. Dynię można spotkać też pod postacią dżemów. Zazwyczaj towarzyszą jej różnego rodzaju owoce, takie jak brzoskwinie, morele czy pomarańcze. Ale można nabyć też dżem z samej dyni z dodatkiem korzennych przypraw, takich jak goździki, imbir, anyż czy cynamon, oraz miodu i soku z cytryny. Poza tym z dyniowego miąższu można zrobić przeciery i musy, które są znakomitym dodatkiem do sosów, mięsnych dań oraz deserów.

Dyniowa rodzina

Najbardziej popularna jest brzuchata dynia w pomarańczowym kolorze, często kojarzona z zabawą halloweenową. Jednak rodzajów dyń jest bardzo dużo. Dyniowa rodzina obejmuje 760 gatunków. Do dyniowatych zalicza się ogórki, kabaczki, cukinie, tykwy, melony oraz arbuzy. Z każdego z tych gatunków można przygotować pyszne przetwory i desery. Kiszone i konserwowe ogórki świetnie nadają się do sałatek oraz jako dodatek do obiadu. Kabaczek i cukinia to nieodłączny składnik aromatycznego leczo. A schłodzone arbuzy i melony świetnie gaszą pragnienie w upalne dni – można je nabyć również w sklepach w postaci małych kulek w słodkich zalewach.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz