Artykuł sponsorowany

Co może ulec awarii w klimatyzacji?

Co może ulec awarii w klimatyzacji?

Jednostki klimatyzacyjne coraz częściej zastępują tradycyjne wiatraki. Obecnie stanowią już standardowe wyposażenie w niemal wszystkich obiektach użyteczności publicznej i coraz popularniejsze stają się także w domach oraz mieszkaniach. Jako urządzenia o podzespołach mechanicznych oraz elektronicznych są narażone na usterki. W artykule wskazujemy, które z części najczęściej im ulegają.

Jak rozpoznać nieprawidłowe działanie?

Wiele nowoczesnych modeli klimatyzatorów jest wyposażonych w funkcję autodiagnostyki. Kontrolki na panelu sterowania w razie jakichkolwiek błędów podczas pracy klimatyzatora, informują o nich użytkownika miganiem, a niekiedy również sygnałem dźwiękowym lub numerem błędu. To duże ułatwienie, pozwalające szybko zareagować na ewentualną awarię. Niemniej jednak nie każdy sprzęt ma takie udogodnienia, dlatego warto być czujnym i potrafić samodzielnie rozpoznawać nieprawidłowości. Do takich symptomów z pewnością należy zaliczyć głośniejsze niż zwykle działanie jednostki wewnętrzne lub zewnętrznej, a w tym buczenie oraz bulgotanie. Może to też wynikać z intensywniejszej pracy wentylatora – jego wyższego biegu – w upalne dni. Na usterkę wskazuje również nieefektywne chłodzenie lub wdmuchiwanie gorącego powietrza do pomieszczenia. Należy zaprzestać z użytkowania klimatyzacji, jeśli wydobywa się z niej dym, zapach spalenizny, stęchlizny bądź następuje wyciek wody.

Jakie komponenty są narażone na awarię?

Na pierwszym miejscu trzeba wymienić sprężarkę, stanowiącą najważniejszy element w układzie klimatyzacji i z tego względu poddawaną największym obciążeniom roboczym. To ona bowiem jest odpowiedzialna za skuteczne chłodzenie powietrza, z kolei za jego sprawnym przepływem stoją wentylatory. Na skutek nieprawidłowego smarowania lub wad silnika, także mogą utracić swoją sprawność, co wpłynie negatywnie na działanie jednostki. Nierzadko usterkom ulega także termostat, zwłaszcza jeśli nie zostanie prawidłowo skonfigurowany przed pierwszym uruchomieniem urządzenia. W zależności od skali problemu wymienione części można naprawić lub wymienić na nowe. Szeroką ofertę oryginalnych zmienników ma między innymi hurtownia Popularna, której siedziba znajduje się w Warszawie.

Jak dbać o klimatyzację?

Opisanych wcześniej nieprawidłowości można w łatwy sposób uniknąć, przestrzegając zasad bezpiecznej eksploatacji sprzętu. Jedną z nich są regularne przeglądy techniczne układu, wykonywane przez uprawnionych specjalistów. Prace serwisowe powinny być wykonywane minimum dwa razy do roku – przed rozpoczęciem sezonu wczesną wiosną i po jego zakończeniu jesienią. Sami również możemy podjąć się podstawowych prac konserwacyjnych poprzez pilnowanie czystości komponentów. Wystarczy, że zaopatrzymy się w odpowiednie środki chemiczne do czyszczenia klimatyzacji, które umożliwią odgrzybienie jej zewnętrznych elementów i umycie filtrów, o ile nie trzeba ich wymienić na nowe. Takie czynności należy wykonywać nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Czysta klimatyzacja to podstawa nie tylko do efektywnego chłodzenia, ale również zapobiegania problemów zdrowotnych użytkowników urządzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz