Materiał Partnera

Co może świadczyć o niesprawności klimatyzacji i w jaki sposób powinieneś o nią dbać?

Co może świadczyć o niesprawności klimatyzacji i w jaki sposób powinieneś o nią dbać?

Klimatyzacja jest wynalazkiem, który doceniamy szczególnie w okresie letnich upałów. Niestety, wiele z nas zapomina o tym podzespole na okres jesienno-zimowy, co skutkuje obniżeniem jej sprawności i namnożeniem się niebezpiecznych drobnoustrojów. Jakie zabiegi pielęgnacyjne w obrębie klimatyzacji samochodowej powinieneś regularnie wykonywać i co może świadczyć o jej niesprawności? 

Jak korzystać z klimatyzacji samochodowej?

Najczęstszym i najgorszym błędem popełnianym przez kierowców jest uruchamianie klimatyzacji tylko w czasie upałów. Podzespół ten nie jest przeznaczony wyłącznie do chłodzenia powietrza, ale również jego osuszania, przez co można z powodzeniem używać go także zimą, ustawiając ciepły nawiew. Samochody wyposażone w klimatyzator już w kilkadziesiąt sekund poradzą sobie z zaparowanymi szybami. Nieuruchamianie klimatyzacji przez kilka miesięcy najczęściej objawia się nieprzyjemnym zapachem, który świadczy o zapleśnieniu i zagrzybieniu filtrów oraz nawiewu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków.

Najczęstsze objawy niesprawnej klimatyzacji:

  • słabe chłodzenie;
  • nieprzyjemna woń;
  • słaba siła nadmuchu;
  • hałaśliwa praca układu;
  • przerwy w funkcjonowaniu.

Tego typu problemów można uniknąć właśnie przez prawidłowe użytkowanie. Pamiętaj, aby uruchamiać klimatyzację w okresie od jesieni do wczesnej wiosny przynajmniej raz na kilka dnia.

Zabiegi pielęgnacyjne w obrębie klimatyzacji

Nawet właściwie użytkowana klimatyzacja wymaga okresowej diagnostyki, uzupełnienia płynów oraz przeczyszczenia. Najlepszym schematem jest kontrola jakości i sprawności klimatyzacji co najmniej raz do roku w profesjonalny serwisie. Auto Serwis Filip mieści się we Wrocławiu i świadczy kompleksowe usługi w zakresie regeneracji oraz naprawy klimatyzacji samochodowych. Zabiegi regeneracyjne to przede wszystkim:

  • Napełnianie – żeby układ był w pełni sprawny, ważne jest regularne uzupełnianie  płynu chłodzącego, a także środków konserwujących i smarnych.
  • Odgrzybianie – może odbywać się za pomocą środków chemicznych lub ozonowania. Ma na celu usunięcie nadmiaru chorobotwórczych drobnoustrojów, które osadzają się w przewodach i w okolicy filtrów.
  • Czyszczenie – nie jest tym samym, co odgrzybianie, gdyż ma na celu usunięcie również zanieczyszczeń w formie martwej materii, takiej jak kurz lub piasek. W procesie czyszczenia zostają wymienione także filtry.
Pełen serwis klimatyzacji zwykle kosztuje między 100 a 200 PLN, dlatego warto z niego korzystać, gdyż naprawa części uszkodzonych przez nieprawidłowe użytkowanie jest o wiele droższa. Zdarza się, że klimatyzacja jest na tyle wyeksploatowana, że mechanik wycenia jej naprawienie na ponad 3 tysiące złotych! Żeby tego uniknąć, przynajmniej raz do roku wybierz się na diagnostykę.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz