Materiał Partnera

Co może spowodować uszkodzenie turbosprężarki?

Co może spowodować uszkodzenie turbosprężarki?

Utrata mocy silnika, nieustanne włączanie się trybu kontrolek awaryjnych, wycieki czy „kopcenie” z silnika – to tylko niektóre objawy, które mogą wskazywać na uszkodzenie turbosprężarki. Gdy do niego dojdzie, niezbędna może się okazać kompleksowa naprawa tego podzespołu albo jego zupełna regeneracja czy wymiana. Zobacz, jak się przed tym uchronić – poznaj typowe przyczyny uszkodzeń.

Za co odpowiada turbosprężarka?

Turbosprężarka to element silnika, który można znaleźć w coraz większej ilości jednostek napędowych. Pozwala na zwiększenie ciśnienia powietrza wpadającego do silnika, wykorzystując energię wydalanych spalin. Ten podzespół składa się z dwóch elementów: turbiny oraz sprężarki. Są one zamontowane na jednej osi. Dzięki ich działaniu do cylindrów silnika dostaje się większa ilość powietrza, co przekłada się na zwiększanie jego mocy.

„Choć zasada działania turbosprężarki wydaje się prosta, w rzeczywistości jest to bardzo skomplikowany mechanizm, którego prawidłowa praca zależy od wielu czynników” – mówi specjalista z firmy Turbo-Plus, której specjalnością jest naprawa oraz regeneracja tych podzespołów oraz ich sprzedaż. „Układ jest narażony na działanie bardzo wysokich temperatur – nawet do 900oC, co wynika z bardzo dużej częstotliwości pracy wirnika turbiny, nawet do 200 tys. obrotów na minutę” – dodaje.

Co może powodować uszkodzenia turbosprężarek?

Można wymienić co najmniej kilka przyczyn, które powodują uszkodzenie turbosprężarki. Te najbardziej typowe są związane z nieregularną i niewłaściwą konserwacją pojazdów oraz nieprawidłową obsługą auta. Regeneracja turbosprężarki może być wymagana np. w wyniku:

  • nieregularnej wymiany oleju silnikowego oraz stosowaniu źle dobranej mieszanki,
  • nieprawidłowej techniki prowadzenia pojazdu, w tym niewłaściwego uruchomienia silnika,
  • obecności w kole kompresji ciała obcego lub elementu silnika, który odpadł,
  • utraty ciśnienia lub jego spadku w układzie smarowania silnika.

To jednak wyłącznie najbardziej typowe powody problemów. W warsztatach takich jak Turbo-Plus prowadzona jest kompleksowa diagnostyka, której celem jest nie tylko wskazanie skali uszkodzeń, ale i przyczyn usterek. Po przeanalizowaniu stanu turbosprężarki specjalista doradza, czy wystarczy wykonanie naprawy, czy konieczna będzie wymiana tego podzespołu na nowy. Gdy zajdzie potrzeba wymiany, na miejscu można najczęściej od ręki kupić w pełni kompatybilną turbosprężarkę w konkurencyjnej cenie. Dlatego usługi firmy cieszą się dużą popularnością wśród klientów z okolic Wrocławia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz