Materiał Partnera

Co mogło się popsuć? Zanim zadzwonisz po serwis komputerowy

Co mogło się popsuć? Zanim zadzwonisz po serwis komputerowy

Komputer jest nam dziś niezbędny do normalnego funkcjonowania. Potrzebny jest do nauki, pracy, zdobywania informacji, rozrywki i zabawy. Nie wszyscy potrafią zachować spokój, gdy urządzenie odmówi działania. Awaria komputera dotknie kiedyś praktycznie każdego.

Podstawowe problemy

Czasami z niektórymi sprawami w komputerze można poradzić sobie samemu. Należy zacząć od restartu komputera. Jeśli pokonamy trudność, nie trzeba będzie zawozić sprzętu do serwisu, robić przerw w pracy i będziemy mieć satysfakcję z takiego obrotu rzeczy. Co się psuje najczęściej?

  • Awaria zasilania

Najczęstszym i prozaicznym problemem w laptopach jest mechaniczne naruszenie kabla zasilającego lub zasilacza, również komputery stacjonarne mogą mieć podobną awarię zasilania. Istnieją programy do monitorowania napięć zasilających, ale defekty mogą trwać na tyle krótko, że nie zostaną zdiagnozowane. By sprawdzić, czy problem dotyczy tej sprawy, należy na jakiś czas zamontować na 100% pewny, sprawny zasilacz. Jeśli to nie pomogło i komputer nadal sprawia kłopoty, najprawdopodobniej chodzi o płytę główną.

  • Problem związany z dyskiem twardym

Częstym powodem nieprawidłowego działania komputera są błędy w systemie plików. Mogą one być związane z fizycznym uszkodzeniem powierzchni nośnika, co zdarza się stosunkowo często. Taki dysk trzeba wymienić na nowy. Niesprawny dysk jest wolniejszy, może mieć problem z odczytaniem niektórych danych lub w ogóle przestaje działać. Poważne uszkodzenie można nawet usłyszeć – pojawia się zgrzytanie lub stukanie podczas pracy dysku. Przy takiej awarii możemy stracić ważne dane, dlatego trzeba zawsze robić kopie zapasowe na dyskach zewnętrznych. Co prawda można próbować jeszcze odzyskać dane za pomocą stworzonych do tego programów komputerowych lub uzyskać pomoc w specjalistycznych punktach, ale to może oznaczać spore koszty.

  • Awaria wentylatora

Jeśli w komputerze zepsuje się wentylator, może to doprowadzić do przegrzania, a w takim przypadku komputer może sam się wyłączać. Wentylator mógł się po prostu zużyć lub zapchać kurzem. Niepokojącą oznaką jest zbyt głośna praca wiatraczka, nawet w sytuacji, gdy nie robisz nic obciążającego.

  • Problemy z systemem

Objawem takich kłopotów jest wolne działanie komputera, długie uruchamianie się i złe działanie programów komputerowych. By się przed tym ustrzec dokonuj regularnego skanowania komputera programem antywirusowym, rób defragmentację dysku, na bieżąco aktualizuj system, programy i sterowniki. Usuwaj wszystkie programy niepotrzebne.

Jeśli masz jakikolwiek problem z komputerem czy laptopem – zwróć się do doświadczonego specjalisty. Komputer-Serwis. W. Rachlewicz to firma, która m.in. pomoże Ci zlikwidować awarię serwera, naprawi drukarkę i kserokopiarkę. Nie czekaj i zadzwoń, by wszystko działało sprawnie!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz