Materiał Partnera

Co kryje się za substancją nazywaną ciekłym azotem?

Co kryje się za substancją nazywaną ciekłym azotem?

Ciekły azot to gaz używany w wielu obszarach działalności człowieka. Niewiele osób pewnie wie, jak często jest on stosowany. Najbardziej przydaje się przy rehabilitacji, ale także w dermatologii, nauce i gastronomii. Azot w postaci gazu jest dominującym składnikiem powietrza, więc występuje w przyrodzie często. Aby maksymalnie wykorzystać jego możliwości, już od wielu lat bada się jego specyfikę i możliwości nowych zastosowań.

Ciekły azot - czym jest, jak powstaje i jakie ma zastosowanie

Ciekły azot to substancja, która powstaje w następującym procesie: sprężone powietrze zamknięte jest w specjalistycznym urządzeniu. Następnie się je oczyszcza, aby później w trakcie odprowadzania ciepła, gaz zaczął się skraplać. Tak powstała substancja nie ma smaku ani zapachu. Nie można poddać jej procesowi spalania. Aby utrzymać azot w postaci cieczy, należy przetrzymywać go w bardzo niskiej temperaturze, gdyż jego wrzenie odbywa się już przy -195,8°C, a krzepnięcie -210°C.

Gdzie stosuje się ciekły azot?

Konsultanci z firmy Karo, wskazują na najpopularniejsze zastosowania azotu ciekłego, a są nimi:

  • medycyna - pełniący źródło zimna azot pozwala na sukcesywne wykonanie krioterapii i kriochirurgii. Powoduje natychmiastowe schłodzenie skóry. Wywołuje ponowne rozpoczęcie procesów gospodarki hormonalnej lub termoregulacji. Ma właściwości przeciwzapalne i znieczulające. Skraca czas leczenia kontuzji.

  • laboratoria - zastosowanie azotu pozwala na bezpieczne przechowywanie materiału biologicznego, wykorzystuje się do tego naczynie Dewara.

  • nauka - ciekawe urozmaicenie wielu pokazów doświadczeń naukowych.

  • gastronomia - ciekły azot pozwala na zamrożenie produktu, a to z kolei wpływa na wydłużenie okresu jego przydatności, a także zachowanie go w niezmienionej formie i konsystencji przez długi czas.

  • obróbka metali - każdy, kto pracuje w obszarze obróbki metali, doceni azot i jego właściwości ułatwiające hartowanie stali, którą początkowo się nagrzewa, aby w szybkim tempie ją schłodzić. W wyniku tego procesu zachodzi zmiana struktury metalu. Jest to najbardziej wydajna i najczęściej stosowana metoda obróbki metali.

Śmiało, można stwierdzić, że azot będzie zwiększał swoją obecność w naszym codziennym życiu. Ze względu na jego dostępność oraz łatwość otrzymywania, zdecydowanie powinno się wykorzystywać ten gaz coraz częściej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz