Artykuł sponsorowany

Co każdy kierowca powinien wiedzieć o olejach samochodowych?

Co każdy kierowca powinien wiedzieć o olejach samochodowych?

Olej napędowy nie jest jednym rodzajem oleju, jakiego potrzebuje samochód, by sprawnie funkcjonować. Do utrzymania bezawaryjnej pracy silnika oraz innych układów konieczne są również oleje silnikowe i oleje przekładniowe. Do czego są stosowane i co warto wiedzieć o ich eksploatacji? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Rola olejów samochodowych

Oleje samochodowe to substancje, których użycie jest konieczne, aby nasz samochód jeździł długo i bez uszkodzenia. Wyróżnić możemy ich dwa rodzaje: oleje silnikowe oraz oleje przekładniowe. Zadaniem tych pierwszych jest zmniejszenie tarcia zachodzącego pomiędzy ruchomymi elementami silnika naszego pojazdu, co przeciwdziała jego przegrzaniu. Ponadto, z czego niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, olej silnikowy:

  • zapobiega korozji metalowych części silnika,
  • zapewnia odpowiednie chłodzenie silnika,
  • zapobiega gromadzeniu się i osadzaniu zanieczyszczeń wewnątrz silnika.

Na rynku znaleźć możemy rozmaite oleje silnikowe. Ich produkcją zajmują się między innymi takie marki jak Mobil, Castrol, Shell, Total, Elf, Orlen czy Valvoline. Podobnie z olejami przekładniowymi. Są to ciecze smarne stosowane po to, by ochronić, a także wydłużyć żywotność skrzyni biegów, przekładni głównych, mechanizmów różnicowych oraz innych miejsc układu napędowego. Biorą duży udział w zapobieganiu problemom ze skrzynią biegów.

Regularna wymiana oleju silnikowego

Skuteczność działania olejów samochodowych zależna jest ich poziomu. Olej silnikowy odgrywa istotną rolę w utrzymaniu samochodu w sprawności, zatem jego niedobór może prowadzić do poważnych awarii lub nawet do zatarcia motoru. W starszych modelach taka naprawa to wydatek rzędu tysiąca złotych, a w nowszych i bardziej złożonych pod względem konstrukcji będzie to jeszcze droższe – może to nas kosztować nawet około 30 tysięcy złotych. Dlatego też tak duże znaczenie ma regularna wymiana oleju silnikowego. Pamiętać przy tym trzeba o doborze odpowiedniego do silnika naszego samochodu. Pomóc nam może doświadczony sprzedawca artykułów motoryzacyjnych, w tym olejów samochodowych. W ofercie firm takich jak Tranzyt znajdziemy ciecze smarne wielu producentów. Kryteria, które pozwolą nam określić zastosowanie oleju silnikowego to:

  • klasa lepkości,
  • specyfikacja jakościowa (przeznaczenie oleju dla konkretnego rodzaju silnika – benzynowego lub diesla).

Kolejna istotna kwestia dotyczy regularnej wymiany oleju silnikowego. Obecnie stosowane oleje typu long life zgodnie z instrukcją producentów powinny być wymieniane co 30-50 tysięcy kilometrów przebiegu. Mechanicy zalecają jednak, by dokonywać wymiany co 15-17 tysięcy kilometrów. Ponadto optymalnym rozwiązanemu dla pojazdów eksploatowanych głównie w mieście jest wymiana co każde 10-12 tysięcy kilometrów przebiegu, a dla samochodów z instalacją gazową – moment ten przypada co 10 tysięcy kilometrów.

Na koniec warto wspomnieć o wymianie oleju przekładniowego. Coraz częściej jego producenci zapewniają, że wymiana nie jest konieczna. Tymczasem, nawet jeśli zachowuje on czystość, to może stracić swoje parametry. Dlatego też bezpiecznym rozwiązaniem będzie wymiana oleju do skrzyni biegów raz na 80-100 tysięcy kilometrów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz